Ciąża, Dziecko, Poród - Tik-tak.pl
Przed ciążą Ciąża Poród Dziecko Kolorowanki Gry Online Forum
Reklama w Tik-tak.pl
Dziecięce urazy - pierwsza pomoc
zdrowie | urazy | dziecko |

Co cechuje wszystkie dzieci - wszędzie ich pełno, każde zdrowe dziecko biega, skacze, jeździ na rowerze, wspina się na drzewa. W takim przypadku bardzo łatwo o zranienie.Ta aktywność jest podstawowym warunkiem prawidłowego rozwoju dziecka, symptomem zdrowia i energii. Dziecięce wybryki często kończą się jednak zdartymi kolanami, skaleczeniami i stłuczeniami. W takich przypadkach zawsze warto mieć pod ręką łatwe w użyciu środki dezynfekujące i oczyszczające, do jakich należą sterylne gaziki Leko®, produkowane przez firmę Lek.
Wyobraźnia dzieci, choć nieograniczona, czasami nie pozwala im skutecznie przewidzieć niebezpieczeństwa, jakie mogą im grozić w czasie niektórych zabaw, beztroskiego szaleństwa na rowerze czy rolkach. Dlatego tak ważni na tym etapie życia małego człowieka są rodzice i to oni powinni wiedzieć, jak szybko i skutecznie zareagować w razie wypadku.

Gdy nasze dziecko jest aktywne, lubi sporty i “wszędzie jest go pełno” nie powinniśmy się niepokoić. Aktywność oznacza bowiem zdrowie i radość życia, a im więcej czasu nasza pociecha spędza na świeżym powietrzu, tym mniej choruje, ma lepszy apetyt i zwiększoną odporność organizmu. Przebywając nieustannie w ruchu dzieci narażone są jednak na mechaniczne urazy, stłuczenia czy skaleczenia. Chwila nieuwagi kończy się często obdartymi kolanami, łokciami i licznymi małymi zadrapaniami, które – choć zwykle niegroźne – zazwyczaj wywołują ból i płacz.

Każdy rodzic wie, że nie ma lepszego sposobu na uspokojenie malucha niż przytulenie, łagodny głos i wykazanie zrozumienia dla bólu. Dziecko w ramionach rodziców czuje się bezpieczne i szybko się uspokaja, a wtedy natychmiast należy odpowiednio zająć się raną małego pacjenta.

Najczęstszymi urazami są otarcia i zadrapania, gdzie dochodzi do mechanicznego zdarcia naskórka, niewielkiego krwawienia i pieczenia, oraz drobne skaleczenia, przy których uszkodzeniu ulega ciągłość skóry i struktur podskórnych. Gdy uszkodzone są naczynia krwionośne, możemy mieć do czynienia z bardziej obfitym krwawieniem, jednakże niewielkie ranki goją się zazwyczaj stosunkowo szybko.

Co zrobić najpierw?
Gdy stwierdzimy u dziecka lekkie urazy, możemy skutecznie pomóc mu sami używając środków z domowej apteczki. Powinniśmy pamiętać o trzech podstawowych czynnościach koniecznych przy udzielaniu pierwszej pomocy: starannym oczyszczeniu rany, odkażeniu oraz odpowiednim opatrunku.
Wszelkie otarcia lub drobne skaleczenia koniecznie należy przemyć czystą wodą, usuwając przy tym zanieczyszczenia i brud powstały w wyniku uszkodzenia skóry. Kolejną, bardzo ważną czynnością jest odkażenie rany za pomocą tradycyjnych płynnych środków dezynfekujących lub specjalnie do tego celu stworzonych wygodnych gazików nasączonych 70% alkoholem izopropylowym (np. gaziki Leko® oferowane przez firmę Lek). Dzięki temu usuniemy nagromadzone w ranie bakterie i zmniejszymy niebezpieczeństwo zakażenia. Dezynfekcja powinna następować zawsze po oczyszczeniu rany, ponieważ środki odkażające tracą swe właściwości w kontakcie z zanieczyszczeniami. Na koniec, w zależności od wielkości urazu i stopnia krwawienia, zakładamy plaster lub opatrunek z gazy. Należy pamiętać, że stały dopływ powietrza przyśpiesza gojenie ran, dlatego regularna wymiana opatrunków i całkowite ich zdjęcie, gdy nie są już niezbędne, pozwalają skórze oddychać i wspomagają odbudowę naskórka.

Przewidujący rodzice w swojej apteczce powinni posiadać także preparaty łagodzące objawy stłuczeń, siniaków czy drobnych kontuzji, które równie przytrafiają się dzieciom często jak skaleczenia. Zawsze warto mieć pod ręką ALTACET® – tradycyjny w tabletkach, lub wygodny ALTACET ICE lub ALTACET ® w żelu, wszystkie oferowane przez firmę Lek.

Kiedy do lekarza?
Dziecięce zabawy kończą się czasem poważniejszymi urazami, głębokimi ranami ciętymi lub kłutymi, a przy większych ranach tłuczonych lub szarpanych uszkodzeniu ulegają również nerwy, ścięgna, a nawet kości. W takich przypadkach zawsze niezbędna jest pomoc lekarza. Interwencja specjalisty jest konieczna również wówczas, gdy dziecko zrani się w okolicach buzi lub przecięcie skóry jest duże (powyżej 1 cm).

Niepokój powinno wzbudzić także zabrudzenie rany ziemią, żwirem czy rdzą, istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że przy skaleczeniu do rany przedostała się laseczka tężca. Bakteria ta wytwarza w organizmie człowieka toksyczny jad, uszkadzający centralny układ nerwowy. Choroba prowadzi do wzmożonego napięcia mięśniowego, wywołując niekontrolowane skurcze różnych partii ciała i napady drgawek. Pierwszym symptomem rozwoju zakażenia są zazwyczaj trudności z przełykaniem i szczękościsk, później pojawia się sztywność karku i kończyn. Każde podejrzenie zakażenia laseczką tężca wymaga natychmiastowego podania surowicy przeciwtężcowej, a przypadku wystąpienia objawów choroby – leczenia szpitalnego. W Polsce szczepienia przeciw tężcowi są obowiązkowe w pierwszych miesiącach życia dziecka, a w 6 i 14 roku życia dostaje ono dawki przypominające. Później trzeba je powtórzyć dopiero w wieku 25-26 lat. Nawet jednak wówczas, gdy szczepienie jest nadal aktualne, z każdym głębokim, zabrudzonym skaleczeniem należy udać się do lekarza, który zadecyduje o podaniu surowicy.

Nie można bagatelizować także ran spowodowanych ugryzieniami zwierząt – istnieje wówczas prawdopodobieństwo zarażenia wścieklizną. Zanim ranę obejrzy lekarz, można ją – wbrew standardowym zasadom opatrywania – obficie przepłukać wodą z mydłem. W kontakcie z detergentem wirus ulega osłabieniu lub ginie.

Leko® - zawsze pod ręką
Wygodne w użyciu i poręczne preparaty pierwszej pomocy zyskują przewagę nad tradycyjnymi opakowaniami wypełniającymi domowe apteczki. Sterylne gaziki Leko® nasączone 70% alkoholem izopropylowym, doskonale dezynfekujące i oczyszczające skórę przy skaleczeniach, zadrapaniach i otarciach, produkowane są w formie poręcznych saszetek niezastąpionych w podróżach czy w czasie wakacji. Alkohol izopropylowy, działając bakterio- i grzybobójczo, zmniejsza ryzyko zakażenia i przyśpiesza gojenie. Produkt zalecany jest także do pielęgnacji pępka u niemowląt przed odpadnięciem pępowiny i w okresie zaraz po nim. Skuteczność gazików Leko® docenił Instytut Matki i Dziecka, udzielając im swojej rekomendacji.
forum ciąża, forum dla rodziców, forum dziecko

Antykoncepcja
Chcę być w ciąży
Ciąża - Porady
Kalendarz ciąży - tydzień
Kalendarz ciąży - miesiąc
Kalendarz ciąży - trymestr
Odzież ciążowa
Zdrowie w ciąży
Uroda w ciąży
Wszystko o porodzie
Mój poród
Zdrowie dziecka
Wychowanie dziecka
Dziecko - Porady
Zakupy dla dzieci
Odzież dziecięca
Wózki dla dzieci
Foteliki dla dziecka
Zabawki
Pokój dziecięcy
Akcesoria dla mamy i dziecka
Wydarzenia dla Rodziców i Dzieci
Bajki i wierszyki dla dzieci
Kolorowanki
Gry i zabawy dla dzieci
Kuchnia dla dzieci - Przepisy
Mam dziecko - zdjęcia dzieci


 
Przeczytaj także
» Mój pierwszy domek
» Upominek dla babci lub dziadka.
» Autorskie warsztaty wokalne Karoliny Glazer
» VIII Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy
» Polecane produkty do kąpieli dziecka
» Jesienne skarby
» Pieluchy Huggies JEANS - limitowana kolekcja
» Zabawa w bociany
» Moda Wiosna - lato 2009 dla dzieci od Kolorino
» O jeansach dla maluchów - rozmowa ze stylistą
» Wady wzroku u dziecka
» Jak aktywność i zabawy ruchowe mogą wpływać na rozwój małego dziecka?
» Szybka i skuteczna ulga w gorączce
» Domowy chleb - nic prostszego!
» ADHD - wszystko co powinieneś wiedzieć
» FEMINELLA VAGI C
» Profilaktyka w alergii
» Najnowsza kolekcja mody dla dzieci 5.10.15
» Kalendarz ciąży - Tydzień 25
» Wymioty w trakcie ciąży

Tik-takowa sonda
Gdzie rodziłaś swoje dziecko?

W szpitalu
W klinice
W domu

  + wyniki

 
Wyprawka dla dziecka  Rodzice  Strach przed porodem  Zabawki   Ciąża tydzień po tygodniu Jaka dieta w ciąży Moda ciążowa Rozstępy w ciąży  Przebieg porodu


P O L E C A M Y:

Moda, Uroda, Kosmetyki, Fryzury, Plotki:
Serwis dla kobiet NaObcasach.plWszelkie porady i artykuły z tematyki Ciąża, Poród, Dziecko zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Kopiowanie, powielanie, rozpowszechnianie treści i fotografii bez zgody redakcji zabronione.

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2006-2010 Kwiatkowski Media Networks / reklama / kontakt