Ciąża, Dziecko, Poród - Tik-tak.pl
Przed ciążą Ciąża Poród Dziecko Kolorowanki Gry Online Forum
Reklama w Tik-tak.pl
Karmienie piersią - najczęstsze problemy
karmienie piersią | dziecko | karmienie |

Karmienie piersią jest uznawane za najwłaściwszy sposób karmienia dziecka, ale nie zawsze odbywa się ono bez przeszkód. Chociaż  każdy problem, który pojawia się podczas karmienia można pokonać, to niewiele matek wie jak to zrobićKarmienie piersią jest bardzo korzystnie nie tylko dla dziecka, ale także dla karmiącej go matki. Jednak jak to często bywa, wszystko ma swoje nie tylko zalety, ale i wady. Na szczęście są sposoby, dzięki którym można się pozbyć przykrych niedomogów.

Mało mleka źle, za dużo też nie dobrze

Między drugą, a czwartą dobą po urodzeniu dziecka każda świeżo upieczona mama może się spodziewać nawału pokarmu w piersiach. Jesteś jeszcze w szpitalu razem z maluszkiem. Budzisz się któregoś ranka i czujesz jak ciężkie są Twoje piersi? Gdy je dotykasz nie sprawia Ci to bólu, są tylko ciepłe i bardzo, ale to bardzo wypełnione pokarmem. Jak większość kobiet w takiej sytuacji jesteś pewnie przerażona? Próbujesz odciągać nadmierne ilości pokarmu, przystawiasz dziecko do piersi, a one wciąż napełniają się i napełniają mlekiem. I to w bardzo szybkim tempie. Nie wiesz tak naprawdę, co jeszcze możesz zrobić, żeby wróciły do swojego normalnego stanu. Próbujesz zasięgnąć rady u dyżurującej położnej, niestety nie zawsze spotykasz się z życzliwym potraktowaniem. A Twoje piersi robią się coraz bardziej ciężkie, nabrzmiałe do granic możliwości. Jak dwa kamienie uczepione do Twojej klatki piersiowej? Skóra na nich jest tak rozciągnięta, że momentami wydaje się jakby była przeźroczysta. To sytuacja, która przytrafia się nie Tobie jednej. Tak szybkie wytwarzanie mleka u matki na początku laktacji jest naturalnym odruchem organizmu. Tylko jak sobie poradzić w tej nieznanej dotąd, nowej sytuacji dla kobiety? Bardzo ważne jest to, aby przede wszystkim dokonać podstawowego wyboru. Karmić piersią czy nie karmić? I chociaż to pytanie w ogóle nie powinno się pojawiać z racji tego, że jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych ze strony matki i ze strony dziecka to karmienie piersią wydaje się być naturalnym krokiem. Jednak wiele kobiet mimo braku przeciwwskazań rezygnuje z karmienia piersią i wybiera karmienie sztuczne – butelkowe. Tak, więc, jeśli nie chcesz karmić piersią a masz nawał pokarmu, musisz ustalić ze swoim lekarzem sposób leczenia, który spowoduje u Ciebie zanik laktacji. I choć takie rozwiązanie wydaje się być niepochwalane, to też może być brane pod uwagę. Jeśli chcesz skorzystać z daru, jakim obdarzyła Cię Matka Natura i dostarczyć swojemu maleństwu wszystkiego to, co najlepsze i nie rezygnujesz z karmienia piersią, w przypadku nawału musisz uzbroić się w cierpliwość i zastosować pewne sposoby. Co więc powinnaś zrobić?

 • Karm dziecko na żądanie, wtedy, kiedy się tego domaga. Przystawiaj je do piersi jak najczęściej. W wielu polskich szpitalach noworodek jest przystawiany do piersi zaraz po urodzeniu, gdy nie ma jeszcze odciętej pępowiny. Jak praktyka pokazuje im wcześniej tym lepiej, jednak, jeśli do kilku godzin po przyjściu dziecka na świat, maluch nie jest przystawiony do piersi, to niestety nierzadko powoduje to późniejsze problemy z jego karmieniem.
 • Po porodzie, naturalne jest wyczerpanie Twojego organizmu, duże zmęczenie i osłabienie, ale pamiętaj, że bardzo ważne jest w tych pierwszych dobach życia noworodka także jego nocne karmienie.
 • W momencie, gdy pierś zrobiła się bardzo twarda i dziecko ma problem z uchwyceniem sutka, możesz zrobić sobie okład z zwilżonej w ciepłej wodzie pieluszki lub po prostu polać piersi pod prysznicem strumieniem ciepłej wody. Potem należy ją delikatnie rozmasować kolistymi ruchami przesuwającymi się od nasady piersi do brodawki.
 • Zanim przystawisz maluszka do piersi upuść trochę pokarmu ręką lub przy pomocy laktatora. Dopiero potem je nakarm. Tak samo możesz zrobić, jeśli maluch nie chce akurat w danym momencie jeść lub słodko sobie śpi. Tylko nie próbuj opróżnić piersi całkowicie! To tylko spowoduje napływ zwiększonej ilości nowego pokarmu. 
 • Po nakarmieniu dziecka dobrze też zrobi Twoim piersiom okład z potłuczonych lekko tłuczkiem liści świeżej kapusty.
 • Niektóre mamy stosują okłady z chłodzonych w zamrażarce wilgotnych pieluszek lub nawet kostek lodu. Ale tą metodę, można stosować tylko po nakarmieniu dziecka i zimny okład powinien być nakładany tylko na kilka minut, nie dłużej.

Zator nie tylko na drodze …

Nawet, jeżeli już uporałaś się z początkowymi trudnościami pojawiającymi się podczas pierwszych karmień dziecka piersią, musisz być wyczulona na możliwe zmiany, które choć nie muszą, ale mogą zaistnieć. I do nich właśnie należy zator w piersi. Jak go rozpoznasz? Jedna z Twoich piersi może nagle z dnia na dzień zrobić się cięższa od tej drugiej i pojawia się w niej mniejsze lub większe zgrubienie. W momencie, gdy je dotykasz odczuwasz ból. Dziwisz się skąd ta zmiana, bo przecież karmisz regularnie. Ale zator dość często się zdarza nawet po kilkumiesięcznym karmieniu. Jak sobie z nim poradzić?

 • Pierś powinnaś jak najczęściej masować. Aby ułatwić sobie sprężystość ruchu podczas masażu możesz zastosować zwykłą oliwkę do pielęgnacji noworodka. Wtedy pierś nie będzie zmęczona poprzez ciągły nacisk, a Ty będziesz mogła precyzyjnie zlokalizować powstały zator.
 • Zrób ciepły okład z wilgotnej pieluszki lub polej pierś strumieniem ciepłej wody, te pomogą mlecznym kanalikom otworzyć się, a potem zabierz się do ponownego masażu.
 • Staraj się odciągać mleko za pomocą laktatora lub ręcznie.
 • Po masażu przystawiaj do piersi dziecko, które najszybciej pozbędzie się nagromadzonego w jednym miejscu pokarmu.
 • A jeśli maluch nie poradzi sobie z odciąganiem mleka podczas jedzenia, poproś o pomoc swojego partnera. Niech on spróbuje odessać nagromadzone mleko. Choć dużo osób wyśmiewa tę metodę, to wiele matek potwierdza jej skuteczność. Tylko nie zapominaj o zachowaniu higieny i zanim przystawisz maluszka do piersi, którą ssał jego tato umyj dokładnie całą pierś i sutek w ciepłej wodzie. Tylko się stosuj detergentów, one podrażnią brodawkę.


Problemy z pękającymi brodawkami

Pękanie brodawek podczas karmienia piersią jest dla wielu matek istną gehenną. Te, które zetknęły się z tym problemem wiedzą, o jakim bólu jest mowa. Dlaczego brodawki pękają? Jest to spowodowane nieprawidłowym przystawianiem dziecka do piersi. Maluszek nie ma wtedy możliwości mocnego uchwycenia brodawki razem z całą jej otoczką i efekt jest taki, że ssie mocno samą tylko, brodawkę, która szybko ulega drobnym urazom. Dlatego tak ważna jest wiedza na temat prawidłowej techniki karmienia dziecka. Pękanie brodawek może być także spowodowane strachem dziecka przed wpuszczeniem do buzi czegokolwiek. Odśluzowywanie zaraz po urodzeniu noworodka wykształca niekiedy odruch niechętnego otwierania przez niego szeroko buzi, a nawet blokowania językiem do niej dostępu prze pierś. Ale brodawki mogą też pękać na samym początku karmienia, gdy nie są jeszcze przyzwyczajone do poddawania się ciągłemu ssaniu przez maluszka. W takim przypadku w bardzo krótkim czasie szybko się goją i karmiąca mama nie odczuwa już dyskomfortu związanego z ich bolesnością.  Ale jeśli ten stan nie ustępuje, co wtedy?

 • Ważne jest tak zwane wietrzenie piersi. Nie zakładaj obcisłych i bardzo przylegających do ciała bluzek, które są uszyte z tworzyw sztucznych, najczęściej w ogóle nie przepuszczających powietrza.
 • Piersi i brodawki myj tylko ciepłą wodą bez dodatków detergentów, które wysuszają skórę i tym samym przyczynią się do powstawania pęknięć. Nie osuszaj też zbyt nachalnie piersi za pomocą szorstkiego ręcznika. 
 • Zwracaj uwagę podczas karmienia na szeroko otwartą buzię maluszka, tak, aby utrzymywał w buzi brodawkę razem z jej otoczką.
 • Zmieniaj pozycje podczas karmienia, tak, aby jeśli już pojawiły się podrażnienia, maluszek nie drażnił ssaniem ciągle tych samych miejsc. Spowoduje to tylko pogłębianie urazów.
 • Po skończonym karmieniu przemyj brodawki resztką mleka wyciekającego z piersi i pozostaw do wyschnięcia.
 • Stosuj maści, które przyspieszają procesy gojenia i troszczą się o delikatną skórę brodawek. Może to być na przykład maść Bepanthen.
 • Możesz także zastosować przemywania w naparach ziołowych. Z pewnością pomoże Ci napar z szałwii lub nagietka.


Gdy piersi płoną i bolą

Najgorszą chyba z możliwych dolegliwości piersi podczas karmienia, jest stan zapalny. Ale i ta ma swoje przyczyny. Najczęściej jest spowodowana niewyleczonymi popękanymi brodawkami lub zatorami, których nie zauważyłaś lub nie usunęłaś, za pomocą, wskazanych powyżej rad. Zapalenie piersi bardzo łatwo odróżnić od zwykłego zatoru. Ta nie tylko ma zgrubienie, które boli w chwili dotyku. Pierś po prostu boli cały czas. Ból niekiedy może być tak wielki, że uniemożliwia ruszanie ręką i wykonywanie jakichkolwiek czynności. Do tego pierś jest gorąca, rozpalona i cała lub tylko w miejscu zgrubienia, zaczerwieniona. Wtedy zazwyczaj masz wysoką temperaturę, która może nawet sięgać powyżej 39 stopni. W dodatku masz typowo grypowe objawy. Pojawiają się bóle w mięśniach całego ciała, możesz mieć nawet dreszcze i mogą Cię oblewać siódme poty. Zapalenie piersi najczęściej pojawia się na samym początku przygody z karmieniem, ale także zdarza się już doświadczonym mamom, które po półrocznym karmieniu maluszka wprowadzają zgodnie z zaleceniami żywieniowymi do jadłospisu dziecka nowe pokarmy. Co więc możesz zrobić, gdy którąś z piersi nęka stan zapalny?


 • Staraj się nie dopuścić do pojawienia się bardzo wysokiej gorączki. Jeśli zauważysz u siebie wszystkie wymienione objawy skonsultuj się najlepiej telefonicznie z lekarzem i zapytaj o możliwe do zażycia przez Ciebie środki obniżające temperaturę ciała i bezpieczne dla Twojego dziecka. Ale zanim po nie sięgniesz zastosuj chłodne okłady. 
 • Nie przerywaj karmienia! Często młode matki, nękane przez gorączkę w czasie stanów zapalnych piersi, zastanawiają się czy mogą karmić swojego maluszka i czy nie zaszkodzi mu wtedy ich pokarm. Nie ma nic bardziej mylnego. Dziecko należy nieprzerwanie karmić. Do piersi objętej stanem zapalnym powinno być przystawiane jeszcze częściej niż zwykle.
 • Po nakarmieniu dziecka rób na chorą pierś okłady z liści kapusty, rozbitych lekko tłuczkiem.
 • Nie zapominaj także o subtelnym masażu piersi w miejscu zgrubienia. Ale nie może to być mocne uciskanie, wtedy mogłoby to Ci sprawiać ogromny ból i jeszcze pogorszyć sytuację. Masaż powinien przypominać delikatne głaskanie chorej piersi.
 • Gdy dziecko nie jest głodne, a Ty czujesz, że pierś jest pełna, odciągaj pokarm ręcznie lub za pomocą laktatora.
 • W żadnym razie, nie próbuj ogrzewania piersi za pomocą ciepłych okładów lub polewania ich strumieniem ciepłej wody!
 • Jeżeli po 24 godzinach, pierś będzie ciągle tak samo silnie boleć, będzie zaczerwieniona, gorączka nie będzie ustępować, koniecznie skontaktuj się z lekarzem, który przepisze Ci bezpieczny dla dziecka antybiotyk.


I tak warto!

Nie zrażaj się! Te dolegliwości mogą, ale wcale nie muszą się przecież pojawiać. A nawet, jeśli, to zazwyczaj szybko ustępują dzięki zastosowanym domowym metodom lub leczeniu farmakologicznemu. A Ty karmiąc swoje dziecko piersią będziesz mieć pewność, że dajesz mu to, co dla niego najlepsze. Pamiętaj, że jest wiele znakomitych mieszanek dla dzieci, ale pokarm matki jest idealny w swoim składzie, przez co dostarczasz potrzebne Twojemu dziecku, tak ważne dla jego prawidłowego rozwoju składniki. 
forum ciąża, forum dla rodziców, forum dziecko

Antykoncepcja
Chcę być w ciąży
Ciąża - Porady
Kalendarz ciąży - tydzień
Kalendarz ciąży - miesiąc
Kalendarz ciąży - trymestr
Odzież ciążowa
Zdrowie w ciąży
Uroda w ciąży
Wszystko o porodzie
Mój poród
Zdrowie dziecka
Wychowanie dziecka
Dziecko - Porady
Zakupy dla dzieci
Odzież dziecięca
Wózki dla dzieci
Foteliki dla dziecka
Zabawki
Pokój dziecięcy
Akcesoria dla mamy i dziecka
Wydarzenia dla Rodziców i Dzieci
Bajki i wierszyki dla dzieci
Kolorowanki
Gry i zabawy dla dzieci
Kuchnia dla dzieci - Przepisy
Mam dziecko - zdjęcia dzieci


 
Przeczytaj także
» Gry planszowe Egmontu przyjazne dzieciom
» Jak być dobrym rodzicem ?
» Autorskie warsztaty wokalne Karoliny Glazer
» Gra w kolory
» Włosy w ciąży
» Jakie to zwierzę ?
» Fruittella 'Smaki z natury' zdrowe słodycze dla Twojej rodziny
» Kalendarz ciąży - Tydzień 22
» Polka w ciąży
» Tajniki skutecznej depilacji
» Tysiące nagród w promocji Haribo
» Żelazo i kwas foliowy - niezbędne w ciąży
» Kalendarz ciąży - Tydzień 10
» Coccodrillo otwiera kolejny sklep w Olsztynie
» Ciepło - zimno
» Palenie przy dziecku - czy jest bezpieczne ?
» Kalendarz ciąży - Tydzień 17
» Pierwsze dni z dzieckiem
» Twoje dziecko i telewizja
» Ważne badania

Tik-takowa sonda
Gdzie rodziłaś swoje dziecko?

W szpitalu
W klinice
W domu

  + wyniki

 
Wyprawka dla dziecka  Rodzice  Strach przed porodem  Zabawki   Ciąża tydzień po tygodniu Jaka dieta w ciąży Moda ciążowa Rozstępy w ciąży  Przebieg porodu


P O L E C A M Y:

Moda, Uroda, Kosmetyki, Fryzury, Plotki:
Serwis dla kobiet NaObcasach.plWszelkie porady i artykuły z tematyki Ciąża, Poród, Dziecko zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Kopiowanie, powielanie, rozpowszechnianie treści i fotografii bez zgody redakcji zabronione.

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2006-2010 Kwiatkowski Media Networks / reklama / kontakt