Ciąża, Dziecko, Poród - Tik-tak.pl
Przed ciążą Ciąża Poród Dziecko Kolorowanki Gry Online Forum
Reklama w Tik-tak.pl
Jak być dobrym rodzicem ?
wychowanie dziecka | dziecko | wychowanie |

Wiele osób - szczególnie te, które nie mają jeszcze własnych pociech uważa, ze wychowanie dziecka jest proste. Nic bardziej błędnego, Radość z samego oglądania naszych pociech, tego że są zdrowe i szczęśliwe pozwala wynagrodzić trud włożony w ich wychowanie.Zmartwieniem dla każdego przyszłego rodzica jest obawa, o to, czy poradzi sobie w nowej dla niego roli. Przyzwyczajeni do dbania o swoją osobę, zaspokajania własnych potrzeb zwyczajnie boimy się czy podołamy nowym obowiązkom. Czy pokonując każdy kolejny dzień w sprawowaniu opieki nad naszym potomstwem będziemy potrafili podejmować właściwe decyzje? Czy będziemy mogli zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa i wszystko to, czego będzie potrzebowało do właściwego rozwoju? Czy będziemy w stanie sprawić, że nasze dziecko zawsze będzie się czuło kochane? Zastanawiamy się jak to jest być dobrym rodzicem. Co taki rodzić powinien robić, jak powinien dbać o swoje dziecko, jak może sprawić by było szczęśliwe? I chociaż tak naprawdę bardzo ważną rolę w uzyskaniu odpowiedzi na te wszystkie pytania daje nam własna intuicja, bo gdy zostajemy już rodzicami, nieba byśmy chcieli przychylić naszym pociechom i wszystko wydaje się nam jasne. Tak naprawdę, czasem potrzebujemy rady, wsparcia, które pozwoli nam uwierzyć w to, że nasze dylematy nie są wyjątkiem. Z podobnymi miota się prawie każdy rodzic. Nie ważne czy świeżo upieczony, czy ten z „długim” stażem. Na każdym etapie naszego rodzicielstwa staramy się dążyć do perfekcji, choć nie zawsze nam się to udaje, tak jakbyśmy tego chcieli. Na co w takim razie zwracać uwagę podczas naszych starań o zabieganie tego wszystkiego, co dobre dla naszego potomka? A pierwsze lata życia naszego malca wymagają od nas szczególnego zainteresowania, poświęcenia dziecku ogromnej uwagi i skoncentrowania się na jego rozwoju.

Bezpieczeństwo

Małe dzieci wymagają szczególnej troski. Najpierw raczkujące potem próbujące swoich sił podczas stawiania pierwszych kroków, wręcz kipią ciekawością otaczającego je świata. A wtedy, gdy już twardo stoją na własnych nogach i mając większe niż dotychczas możliwości myszkują po całym mieszkaniu, sięgają po wszystko to, co zainteresuje ich swoim kolorem, ruchem, konsystencją. Ta ciągła chęć odkrywania świata wcale nie zmniejsza się wraz z wiekiem. Im więcej dziecku przybywa lat, tym więcej zauważa wartych jego uwagi „obiektów”. Stąd tak, istotne, aby ten ważny dla malca odkrywczy czas był przed wszystkim bezpieczny. A to już zadanie dla nas, rodziców. Powinniśmy czuwać nad tym, by dziecko poznając swoje otoczenie było bezpieczne.


 • Leki, wszelki ostre przedmioty, wszystkie środki chemiczne stosowane, na codzień w gospodarstwie domowym, kosmetyki, zapałki, środki owadobójcze itp., powinny znajdować się w miejscach niedostępnych dla małego dziecka.
 • Zwracajmy uwagę na zabawki dziecka. Muszą posiadać odpowiednie atesty i być dostosowane do wieku malca. Dziecko nie może się bawić przedmiotami i zabawkami, posiadającymi drobne elementy. Grozi to ich połknięciem lub włożeniem do noska.
 • Maluch powinien mieć przyswajane stopniowo ogólne zasady bezpieczeństwa, takie jak chodzenie lewą stroną drogi, nie wybieganie z chodnika bezpośrednio na jezdnię, sprawdzanie świateł na przejściach dla pieszych, nie bieganie po schodach itp.
 • Jeśli dziecko uczęszcza do przedszkola, szkoły musi mieć zapewnione bezpieczne dojście do niej i powrót do domu pod opieką osoby dorosłej. Oczywiście w sytuacjach, gdy my sami nie mamy możliwości samodzielnego zaprowadzenia i odebrania dziecka, bo w tych godzinach pracujemy.


Higiena

Dziecko w początkowych latach swojego życia nie potrafi samodzielnie zatroszczyć się o stan swojej higieny. Jest całkowicie uzależnione od nas, rodziców. Stąd wszystkimi codziennymi czynnościami związanymi z utrzymaniem czystości u dziecka jesteśmy obarczeni my. Choć czasem narzekamy na nadmiar obowiązków, tak naprawdę z dużą przyjemnością zajmujemy się myciem, przebieraniem naszego malucha. Robimy to przecież dla jego dobra. A jeśli od najmłodszych lat wpajamy maluchowi podstawowe zasady higieny, możemy być spokojni o jego późniejsze nawyki higieniczne, a co za tym idzie i lepszy stan zdrowia. Dlatego edukację związaną z czystością nie warto odkładać na później, ani też oczekiwać, że obowiązek ten przejmą za nas wychowawcy w przedszkolu lub w szkole. Jeżeli dziecko nie ma właściwego przykładu w domu, wyciągniętego nie tylko z powtarzania pewnych nakazów, ale z obserwacji zachowania rodziców, samo nie będzie się stosować do zasad higieny.


 • Ważne jest utrzymanie czystości smoczków, butelek, kubeczków, sztućców i pozostałych naczyń, w których dziecko spożywa codzienne posiłki.
 • Gdy mama karmi piersią, powinna zadbać szczególnie o to, aby były one czyste i myć je nawet po kilka razy dziennie letnią wodą.
 • Gdy maluch nie może się obejść bez pieluszek, musimy zwracać uwagę na ich częstą wymianę.
 • Dziecko powinno być codziennie kąpane, myte. Jeśli jeszcze nie jest na tyle samodzielne, musimy zadbać, aby przed posiłkami lub gdy ubrudzi sobie rączki i buzię miało je umyte.
 • Nie lekceważmy drobnych infekcji, zmian skórnych, urazów i zapewnijmy dziecku stałą opiekę medyczną.


Dieta

Aby nasze dziecko zdrowo rosło i dobrze się rozwijało musimy mu zapewnić dietę, która będzie składać się z wartościowych pod względem odżywczym produktów oraz będzie zawierać ich odpowiednie proporcje. Każdy wiek dziecka wymaga przestrzegania innych zasad żywienia, dlatego musimy uzupełniać swoją wiedzę na ten temat i zdrowe nawyki żywieniowe rozpoczynać już od pierwszych miesięcy życia malucha. A bez względu na wiek dziecka, jest kilka ważnych zasad, które nigdy się nie zmieniają.


 • Jadłospis malucha powinien być urozmaicony. Musi zawierać duże ilości białka i być bogaty w warzywa i owoce.
 • Pilnujmy, aby nasze maluchy nie miały dostarczanej w codziennej diecie zbyt dużej ilości tłuszczów i słodyczy.


Ubrania


Dostępny na rynku asortyment odzieżowy dla dzieci daje tyle możliwości, że z naszych pociech możemy zrobić niemałego strojnisia. Producenci prześcigają się w coraz to nowszych kolekcjach sezonowych. Są rodzice, którzy ubierają swoje pociechy tylko i wyłącznie w markowe, oryginalne ciuszki. Są też tacy, którzy kupują dla swoich malców ubranka w lumpeksach, co wcale nie oznacza, że ubranka są złej jakości. A jak wiemy, dzieci jak szybko rosną, tak szybko brudzą swoje ciuszki. To, jak rodzice ubierają swoje dzieci zależy nie tylko od zawartości ich konta, ale także od gustu i poglądów. Ważne jest jednak, bez względu na to czy dziecko jest ubrane w markową odzież czy też nie, aby rodzice zadbali o to, by dziecko zawsze było ubrane czysto, schludnie i wygodnie. Przede wszystkim najważniejsze jest, aby strój malucha był dostosowany do panującej na dworze aury lub do temperatury pomieszczenia, w którym aktualnie przebywa. Przegrzanie lub zbytnie wychłodzenie ciała dziecka nie tylko jest dla nie niekomfortowe, ale najczęściej jest pierwszym krokiem do pojawienia się infekcji.

Nauka

Zazwyczaj w życiu jest tak, że krocząc swoją ścieżką dopiero po pewnym czasie wiemy, czy w danym momencie dokonaliśmy dobrego dla nas wyboru. Tak też jest z rodzicami, którzy nie decydując się na zdobycie odpowiedniego wykształcenia lub nie mając ku temu warunków w dzieciństwie, chcą, aby ich dziecko nie popełniało miało lepsze wykształcenie niż oni sami. A nawet, jeśli nie mamy tak przykrych doświadczeń, także chcemy zapewnić dziecku, łatwe do zdobycia wykształcenia warunki. Stąd wysyłamy nasze dzieci do przedszkola, do szkoły, potem czuwamy nad ich dalszymi wyborami z biegiem czasu pozostawiając im coraz bardziej wolną rękę, ufając ich zainteresowaniom i pasjom. Dlatego też, jeśli zauważamy u naszego malucha jakieś ciągoty w danym kierunku, starajmy się zapewnić mu dostęp do dodatkowych zajęć, specjalnych lekcji lub warsztatów. Pozwalajmy mu na wybór, nawet, jeśli ten z czasem okaże się dla nich nudny i pojawi się nowe zainteresowanie. W końcu nasz maluch znajdzie swoją jedyną pasję. A wykształcając w sobie pewne umiejętności wyboru, dążenia do celu, systematyczności, wytrwałości w swoich przekonaniach w jego dorosłym już życiu będzie mu zwyczajnie łatwiej. Ale póki, co nie obejdzie się bez naszej kontroli, dlatego:


 • Starajmy się czynnie uczestniczyć w toku nauczania naszego dziecka, pomagajmy mu w zadaniach, wykazujmy zainteresowanie jego postępami, nie stawiajmy zbyt wygórowanych wymagań, doceniajmy jego kolejne małe i duże sukcesy, uczmy podnoszenia się po porażce, np. gdy nie dało rady zaliczyć testów, mimo sporych przygotowań, mobilizujmy je, i … postarajmy się ograniczyć oglądanie przez dziecko telewizji.
 • Jeżeli nasz maluch z powodów zdrowotnych, niepełnosprawności nie ma możliwości uczęszczania do normalnej szkoły, zapewnijmy mu w miarę naszych możliwości edukację w specjalistycznej placówce lub nauczanie indywidualne. Postarajmy się zapewnić mu taki sam tryb zajęć jak dzieciom w pełni zdrowym. A jeżeli z powodu ograniczeń finansowych nie mamy takich możliwości, nie wstydźmy się i nie wahajmy poprosić o pomoc odpowiednie władze lub organizacje. Pamiętajmy, że to od nas zależy w dużej mierze przyszłość naszych dzieci.


Czas wolny

Gdy dziecko jest małe to na nas spoczywa zadanie organizowania im zajęć. Ale gdy już podrośnie, uczęszcza do szkoły, ma swoje grono kolegów i koleżanek, pojawiają się też zajęcia organizowane w szkole, w klubie kultury. Czas wolny naszych pociech jest już bardziej urozmaicony. Pojawiają się też obowiązki, do jakich należy na przykład odrabianie lekcji. Czasem z nimi różnie to bywa. A czas spędzany w gronie rówieśników jest dla dziecka także bardzo ważny, dlatego nie izolujmy go od grona przyjaciół. Jednak, aby wszystko miało swoje ręce i nogi, kontrolujmy, najlepiej tak, aby dziecko w ogóle się zorientowało, że je sprawdzamy. Stąd tak ważne pozytywne zainteresowanie z naszej strony zajęciami dziecka, jego przyjaciółmi. Poza tym mówmy otwarcie o zagrożeniach, jakie mogą się pojawić, choć nie zawsze muszą. Do nich należą narkotyki, papierosy, alkohol. Dziecko widząc, że ma w nas oparcie, nie będzie uciekać przed nami z pojawiającymi się problemami, tylko to do nas pierwszych skieruje prośbę o pomoc w rozwiązaniu swoich problemów. A jeśli będziemy zapewniali dziecku zajęcia w czasie wolnym, umożliwimy mu rozwijanie swoich zainteresowań i odnalezienie własnych pasji.

Atmosfera w domu

Tyle słyszy się mediach o przemocy w domach. Rodzice bijący, wręcz katujący nieraz swoje dzieci krzywdzą je na całe życie. Nie jesteśmy w stanie zrozumieć, jak można się posuwać do takiego bestialstwa, jak krzywdzenie własnego dziecka.  A przecież nie tego dobrzy rodzice chcą dla swoich dzieci. Są to przypadki skrajne. Ale są też „dobrzy” rodzice, którzy stosują kary cielesne, gdy dzieci coś zbroją. Niestety takie zachowania także wykształcają w dziecku nieraz przekonanie, że przemoc fizyczna jest sposobem na rozwiązywanie problemów. Potem dzieci to przeświadczenie przenoszą już w swoim dorosłym życiu do własnych rodzin. Dlatego, tak ważne jest abyśmy potrafili odnaleźć taki system dyscypliny, której dzieci zresztą wymagają, pozwalający na przekonanie dziecka, że jego postępowanie było nieodpowiednie lub dający mu informację, że postąpił słusznie w sposób, który nie będzie dla niego negatywnym przekaźnikiem mającym wpływ na jego dorosłe życie.
Poza tym bardzo ważne, jest to, aby dom dla naszego dziecka był pewnego rodzaju azylem. Maluch już od najmłodszych lat musi czuć i wiedzieć, że dom jest miejscem, gdzie zawsze będzie bezpieczny, gdzie nic mu nie grozi, gdzie czeka na niego ktoś, kto go kocha. Stąd tak, istotne umocnienie więzi rodzinnych i zapewnienie dziecku spokoju. 

Słuchaj i rozmawiaj

Rozmowa z dzieckiem pozwala na jego kształtowanie charakteru, na przekazywanie informacji o istotnych życiowych priorytetach, na umocnienie więzi z rodzicami. Gdy dziecko jest małe, rozmowa z rodzicami pozwala mu na prawidłowy rozwój, gdy jest starsze uczy, że dziecko ma w rodzicu powiernika, do którego może się zwrócić z każdym problemem. Nie stwarza to bariery pomiędzy dwoma pokoleniami, a tylko je do siebie zbliża. A być blisko swojego dziecka i móc wzajemnie odczuwać z tego powodu radość, to prawdziwy sukces każdego rodzica. Dlatego, nie ważne czy dziecko jest małe, większe czy już dorastające. Zawsze pamiętajmy o tym, by nie bagatelizować jego problemów, umieć wysłuchać naszą pociechę i dać mu wsparcie, jeśli go potrzebuje.

Kochaj


I tak naprawdę najważniejsze, a zarazem częściowo określające wszystkie wcześniejsze składowe: kochajmy nasze dzieci. I chociaż nikt nam nie musi tego przecież tłumaczyć, bo miłość rodzicielska wypływa z głębi serca i jest bezinteresowna, to musimy wiedzieć jedno. Kochać dziecko to jedno, a umiejętność okazania mu tej miłości to drugie. Dlatego przytulajmy nasze pociechy, głaszczmy je po głowach, obdarowujmy je buziakami w słodkie noski i czółka. Mówmy im, że je kochamy. A jeśli w parze z naszymi wyznaniami pójdą czyny, dziecko będzie wiedziało, że jest szczerze kochane i tak zwyczajnie, będzie szczęśliwe. I choć bycie rodzicem nie jest wcale takie proste, to wtedy nawet te największe poczynione przez nas trudy w drodze do doskonałego rodzicielstwa nie przyćmią także naszej radości. A ta da nam poczucie spełnienia i wiary w siłę życiową, jaką staraliśmy się przekazać naszemu dziecku.
forum ciąża, forum dla rodziców, forum dziecko

Antykoncepcja
Chcę być w ciąży
Ciąża - Porady
Kalendarz ciąży - tydzień
Kalendarz ciąży - miesiąc
Kalendarz ciąży - trymestr
Odzież ciążowa
Zdrowie w ciąży
Uroda w ciąży
Wszystko o porodzie
Mój poród
Zdrowie dziecka
Wychowanie dziecka
Dziecko - Porady
Zakupy dla dzieci
Odzież dziecięca
Wózki dla dzieci
Foteliki dla dziecka
Zabawki
Pokój dziecięcy
Akcesoria dla mamy i dziecka
Wydarzenia dla Rodziców i Dzieci
Bajki i wierszyki dla dzieci
Kolorowanki
Gry i zabawy dla dzieci
Kuchnia dla dzieci - Przepisy
Mam dziecko - zdjęcia dzieci


 
Przeczytaj także
» Pieluchy Huggies Little Walkers - dla stawiających pierwsze kroczki
» Cukrzyca u dzieci - Jak ją rozpoznać i jak z nią żyć
» Kalendarz ciąży - Tydzień 2
» Teatrzyk
» Jeszcze więcej Złotych Misiów od Haribo
» Zaparcia u malucha
» Alfabet inaczej...
» Kalendarz ciąży - Miesiąc 9
» Wyścig kelnerów
» Odkryj na nowo zapomniane gry i zabawy!
» Charakter dziecka
» Wstydliwy sekret dziecka
» Nowe żelki dla dzieci - Miśki Cola
» Kalendarz ciąży - Tydzień 32
» Chcesz być mamą? Przygotuj się!
» For mum for baby - bezpieczna pielęgnacja dla mamy i dziecka
» Kalendarz ciąży - Trymestr 2
» Coccodrillo wydaje magazyn dla dzieci i rodziców
» Palenie przy dziecku - czy jest bezpieczne ?
» Od narodzin do pierwszego roku życia

Tik-takowa sonda
Gdzie rodziłaś swoje dziecko?

W szpitalu
W klinice
W domu

  + wyniki

 
Wyprawka dla dziecka  Rodzice  Strach przed porodem  Zabawki   Ciąża tydzień po tygodniu Jaka dieta w ciąży Moda ciążowa Rozstępy w ciąży  Przebieg porodu


P O L E C A M Y:

Moda, Uroda, Kosmetyki, Fryzury, Plotki:
Serwis dla kobiet NaObcasach.plWszelkie porady i artykuły z tematyki Ciąża, Poród, Dziecko zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Kopiowanie, powielanie, rozpowszechnianie treści i fotografii bez zgody redakcji zabronione.

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2006-2010 Kwiatkowski Media Networks / reklama / kontakt