Ciąża, Dziecko, Poród - Tik-tak.pl
Przed ciążą Ciąża Poród Dziecko Kolorowanki Gry Online Forum
Reklama w Tik-tak.pl
Nasze dziecko i komputer
dziecko i komputer | wychowanie | dziecko |

Komputer - czy naprawdę jest tak szkodliwy dla rozwoju Naszego dziecka. Odpowiednio wykorzystywany jest bardzo pomocny w nauce, rozwija pasje i zainteresowania dziecka. To prawdziwa skarbnica wiedzy, niekoniecznie tej dobrej.
Nie taki diabeł straszny

Komputerów nie da się uniknąć. Pojawiają się coraz częściej w naszym życiu, w pracy i nie tylko. Spotykamy się z nimi na poczcie, płacąc za parkowanie czy na stacjach benzynowych. E-mail stał się powszechną formą kontaktu, Internet bardzo ułatwił życie. Nie można więc odciąć dziecka zupełnie od komputera, bo wyrządzimy mu tym krzywdę. Według psychologów dzieci mogą używać komputerów, ale wszystko powinno być pod kontrolą rodziców i w ściśle wyznaczonych ramach czasowych. Np. godzina na gry i godzina na programy edukacyjne. Czas spędzony przed monitorem powinien być również uzależniony od wieku dziecka. Im mniejsze, tym krócej powinno się w ten sposób bawić.
   
Komputer to nie wszystko

Nie można jednak pozwolić, żeby komputer stał się najważniejszą częścią życia dziecka. Może ono, tak jaki dorosły, po prostu od niego się uzależnić. Należy pilnować, by nasza pociecha spędzała dużo czasu na świeżym powietrzu, by miała kontakt z rówieśnikami. Możemy się zaniepokoić, jeśli maluch zamiast iść pobawić się z innymi dziećmi wybiera grę i to nie raz czy dwa, ale zawsze. Ruch to ważna część życia, bez niego nie wykształcimy koordynacji ruchowej, kondycji, refleksu, pamięci i myślenia, rozwoju poznawczego. Oczywiście komputer również rozwija pamięć i uwagę, ale stosowany z umiarem. W niczym nie należy przesadzać!

Co ono tam robi?

Rodzice powinni kontrolować, co dzieci robią przy komputerze. Czasem bywa to trudne, bo nieraz nawet maluchy wiedzą o nich więcej niż starsi. Ale zawsze dorośli muszą wiedzieć, czy dziecko się uczy czy gra. Według psychologów to nie prawda, że wszystkie gry są szkodliwe. Dla małych dzieci odpowiednie są gry, które pomagają rozpoznawać kształty i kolory, uczą nowych słów. Łatwo przykuwają uwagę, są barwne, wesołe, dynamiczne. Dla uczniów znajdziemy takie, które pomogą w nauce języków lub konkretnych przedmiotów szkolnych. Gry strategiczne uczą przewidywania. Nie róbmy tragedii, jeśli dziecko przyniesie do domu grę, w której chodzi głównie o zabicie przeciwnika. Jeśli zagra w nią kilka razy, żeby zobaczyć o czym właściwie rozmawiają koledzy w szkole, nic się nie stanie. Natomiast nie można pozwolić, żeby spędzał przy niej całe dnie, może to doprowadzić do tego, że zatrze mu się granica między rzeczywistością a fantazją. To bardzo niebezpiecznie. Takie dzieci biją się jak w grach, a kiedy zrobią komuś krzywdę, w ogóle nie rozumieją, jak to się stało.

Na koniec musimy pamiętać o jednym. Chociaż komputer może pomóc, nigdy nie zmuszajmy do niego dziecka. Nic nie wolno robić na siłę. Jeśli nie jest nim zainteresowane, zamiast robić z tego tragedie, cieszmy się, że woli spędzać czas z kolegami, czy uprawiając sporty. Za jakiś czas spróbujmy znowu zachęcić go do komputera, może wtedy przyjdzie jego czas. I w żadnym razie nie traktujmy komputera jak elektronicznej niani! Dziecku nic nie zastąpi kontaktu z rodzicami.

(c) fot.: P.Karpiński
forum ciąża, forum dla rodziców, forum dziecko

Antykoncepcja
Chcę być w ciąży
Ciąża - Porady
Kalendarz ciąży - tydzień
Kalendarz ciąży - miesiąc
Kalendarz ciąży - trymestr
Odzież ciążowa
Zdrowie w ciąży
Uroda w ciąży
Wszystko o porodzie
Mój poród
Zdrowie dziecka
Wychowanie dziecka
Dziecko - Porady
Zakupy dla dzieci
Odzież dziecięca
Wózki dla dzieci
Foteliki dla dziecka
Zabawki
Pokój dziecięcy
Akcesoria dla mamy i dziecka
Wydarzenia dla Rodziców i Dzieci
Bajki i wierszyki dla dzieci
Kolorowanki
Gry i zabawy dla dzieci
Kuchnia dla dzieci - Przepisy
Mam dziecko - zdjęcia dzieci


 
Przeczytaj także
» Co się zmieni w związku po porodzie
» Butelka MAM Anti-Colic - Łatwa zamiana mamy na MAM
» Jak zorganizować bajeczne przyjęcie dla dziecka
» Przedszkole - Jest się czego bać ?
» Powrót dzieci do szkoły - czyli zakupy czas zacząć...
» ODLOT, zdobywca dwóch Złotych Globów, już 5 lutego na DVD i Blu-ray!
» Jak przygotować się na przyjście dziecka
» Chcesz być mamą? Przygotuj się!
» Mam na imię Natalka
» Rola ojca w życiu córki
» Zaparcia u malucha
» Dzwonek telefonu i...
» Zabawa w STOP
» Teatralna przygoda dla najmłodszych w IKEA Łódź
» Mamo ja też tak chcę...
» Rozstępy - zmora ciąży
» Wiosenna Siła Serca
» Fotylki
» Gra w kolory
» Jak dobrze wychować dziecko

Tik-takowa sonda
Gdzie rodziłaś swoje dziecko?

W szpitalu
W klinice
W domu

  + wyniki

 
Wyprawka dla dziecka  Rodzice  Strach przed porodem  Zabawki   Ciąża tydzień po tygodniu Jaka dieta w ciąży Moda ciążowa Rozstępy w ciąży  Przebieg porodu


P O L E C A M Y:

Moda, Uroda, Kosmetyki, Fryzury, Plotki:
Serwis dla kobiet NaObcasach.plWszelkie porady i artykuły z tematyki Ciąża, Poród, Dziecko zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Kopiowanie, powielanie, rozpowszechnianie treści i fotografii bez zgody redakcji zabronione.

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2006-2010 Kwiatkowski Media Networks / reklama / kontakt