Ciąża, Dziecko, Poród - Tik-tak.pl
Przed ciążą Ciąża Poród Dziecko Kolorowanki Gry Online Forum
Reklama w Tik-tak.pl
Rotawirusy - niebezpieczne drobnoustroje
Szczepienia przeciw rotawirusom | Rotawirusy | Zdrowie dziecka | Biegunka u dziecka | Wymioty u dziecka | Kiedy szczepić przeciw rotawirusom | Zakażenie rotawirusami | Rotawirusy u niemowlęcia | Ból brzucha u dziecka | Wszystko o rotawirusach | Jak dochodzi do zakażenia rotawirusami | Objawy i skutki zakażenia rotawirusami | Dziecko w szpitalu |

W pierwszych latach życia dziecka jednym z najpoważniejszych zagrożeń są rotawirusy - drobnoustroje wywołujące biegunki u noworodków i małych dzieci, często tak gwałtowne, że mogą doprowadzić do odwodnienia. Szacuje się, że w Polsce co roku na zakażenia rotawirusami cierpi ponad 200 000 dzieci poniżej 5 roku życia a do szpitala trafia 6 500 maluchów.Rotawirusy są głównym powodem ciężkich biegunek u noworodków i małych dzieci. Wirus jest bardzo zakaźny, przez co na ogół dotyka całą rodzinę, choć najtrudniej chorobę znoszą najmłodsi. Im dziecko jest młodsze, tym większe jest ryzyko odwodnienia, konieczności dożylnego uzupełniania płynów, a więc i pobytu w szpitalu. Dlatego biegunek nie wolno lekceważyć.Pamiętajmy również, że pobyt dziecka w szpitalu może w dużym stopniu utrudnić normalne funkcjonowanie rodziny, a także zmusić rodziców do nieobecności w pracy. W Europie każdego roku rotawirusy atakują około 3,6 mln niemowląt i dzieci w wieku przedszkolnym, z czego 700 tys. trafia do lekarzy, a 87 tys. wymaga pilnej hospitalizacji.
 
Co to są rotawirusy?

Rotawirusy to wysoce zakaźne drobnoustroje o kolistym kształcie (stąd nazwa: rota po łacinie oznacza koło), należące do rodziny Reoviridae. Ludzkie szczepy rotawirusów zostały odkryte w 1973 roku w Australii i Wielkiej Brytanii.
 
Czy rotawirusy są groźne?

Rotawirusy są groźne szczególnie dla najmłodszych dzieci. Głównym zagrożeniem dla maleństwa zakażonego rotawirusami jest ryzyko szybkiego odwodnienia spowodowanego wymiotami i gwałtowną biegunką. Na świecie co roku odnotowuje się ok. 500 000 zgonów dzieci z powodu zakażenia rotawirusami. Mimo, że w Polsce sytuacja nie jest tak dramatyczna, to szacuje się, że co roku na zakażenia rotawirusami cierpi ponad 200 000 dzieci poniżej 5 roku życia a do szpitala trafia 6 500 maluchów.
 
Rotawirusy nie znają granic geograficznych i z łatwością się rozprzestrzeniają. Dostają się do organizmu drogą pokarmową lub kropelkową. Od chorego dziecka zarażają się pozostali członkowie rodziny. Zakażenie objawia się gorączką, wymiotami i ostrą biegunką, prowadzącą do odwodnienia. Towarzyszyć jej mogą również bóle brzucha oraz objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Od zakażenia do wystąpienia pierwszych dolegliwości mijają zwykle 1-3 dni.
 
Jak dochodzi do zakażenia?
 
Rotawirusy są bardzo zakaźne, ponadto bardzo trudno jest je wyeliminować, ponieważ nie reagują na zwykłe środki dezynfekcyjne. Dlatego niełatwo się przed nimi ustrzec. Do zakażenia może dojść zarówno poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą, jak również przez styczność z zanieczyszczoną powierzchnią czy przedmiotami. Wirusy przenoszą się na drugą osobę drogą pokarmową, poprzez kontakt z wydzielinami i wydalinami osób chorych, możliwe jest także rozprzestrzenianie się drogą kropelkową.

Do rozprzestrzeniania się zakażeń rotawirusowych bardzo często dochodzi wśród dzieci leczonych w szpitalu z innego powodu, co wydłuża ich pobyt w szpitalu, potęgując stres dziecka i rodziców.
 
Jakie są objawy i skutki zakażenia?
 
Infekcja rozwija się bardzo szybko - zazwyczaj objawy pojawiają się w ciągu 24-48 godzin od chwili kontaktu z wirusem. Nagle u maleństwa pojawiają się wymioty, biegunka i gorączka o różnym nasileniu (nawet do 40oC). Tym objawom mogą towarzyszyć bóle brzucha, osłabienie i złe samopoczucie. U dziecka mogą występować drgawki gorączkowe, jadłowstręt, objawy podrażnienia opon mózgowo-rdzeniowych.

Biegunka oraz wymioty mogą być tak nasilone, że często prowadzą do gwałtownego i ciężkiego odwodnienia oraz istotnych niedoborów pierwiastków niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu dziecka. Jeśli odwodnienie trwa dłużej, może dojść do zaburzeń świadomości i zatrzymania moczu. W takim przypadku jedyną drogą pomocy jest natychmiastowe umieszczenie dziecka w szpitalu. W warunkach szpitalnych maleństwo nawadniane jest bezpośrednio dożylnie. Pobyt w szpitalu może trwać nawet do 9 dni.

Z uwagi na dużą zakaźność infekcje rotawirusowe bardzo często przenoszą się na pozostałych domowników. Choroba może w dużym stopniu utrudnić normalne funkcjonowanie rodziny, zmuszając rodziców do nieobecności w pracy.
 
Kto jest najbardziej narażony na zakażenie rotawirusami?

Najbardziej narażone na zakażenie rotawirusami jest oczywiście małe dziecko. Najcięższą postać zakażenie rotawirusowe przybiera u niemowlęcia poniżej 6 miesiąca życia - przebieg choroby jest nieprzewidywalny. 
 
Układ odpornościowy dziecka powinien być zabezpieczony przed atakiem wirusów i gotowy do wytwarzania przeciwciał. Rodzice w łatwy i bezbolesny sposób mogą zapewnić maleństwu wczesną ochronę przed biegunkami rotawirusowymi, stosując doustne szczepienie. Dostępne dane wskazuje, że szczepienie jest skutecznie i bezpieczne. Ponadto może być wykonane jednocześnie z innymi szczepieniami podczas jednej wizyty u pediatry. Dzięki temu, że jest szczepienie jest podawane doustnie, dziecko i rodzice nie odczuwają stresu związanego z ukłuciem.
 
Skuteczność szczepionek przeciwko rotawirusom została potwierdzona w badaniach klinicznych obejmujących ponad 130 tys. niemowląt na całym świecie - były to jedne z największych badań w historii szczepień. Szczepionki chronią przed najczęściej występującymi szczepami wywołującymi zakażenia rotawirusowe, przed odwodnieniem spowodowanym przez biegunkę i wymioty oraz przed leczeniem szpitalnym.
 
Uwaga!

W Polsce dostępne są już dwie szczepionki przeciw rotawirusom. Podaje się je dzieciom od 6 tygodnia życia. Szczepionki te różnią się schematem dawkowania - jedna wymaga 3 a druga 2 dawek. Szczepienie należy zakończyć przed 24-26 tygodniem życia dziecka.
 
Wczesna ochrona jest bardzo ważna, ponieważ powikłania związane z chorobą najciężej znoszą maluchy w pierwszych czterech miesiącach życia.

Artykuł przygotowany przez Centrum Medyczne CMP
forum ciąża, forum dla rodziców, forum dziecko

Antykoncepcja
Chcę być w ciąży
Ciąża - Porady
Kalendarz ciąży - tydzień
Kalendarz ciąży - miesiąc
Kalendarz ciąży - trymestr
Odzież ciążowa
Zdrowie w ciąży
Uroda w ciąży
Wszystko o porodzie
Mój poród
Zdrowie dziecka
Wychowanie dziecka
Dziecko - Porady
Zakupy dla dzieci
Odzież dziecięca
Wózki dla dzieci
Foteliki dla dziecka
Zabawki
Pokój dziecięcy
Akcesoria dla mamy i dziecka
Wydarzenia dla Rodziców i Dzieci
Bajki i wierszyki dla dzieci
Kolorowanki
Gry i zabawy dla dzieci
Kuchnia dla dzieci - Przepisy
Mam dziecko - zdjęcia dzieci


 
Przeczytaj także
» Nauka przez zabawę
» Prawidłowa dieta Twojego dziecka
» Mechaniczne środki antykoncepcyjne
» Od narodzin do pierwszego roku życia
» Będę miała dziecko ?
» Kalendarz ciąży - Tydzień 2
» Rodzinny poród
» Bycie 'zielonym' się opłaca - nowa linia pralek BIOline marki Mastercook
» Ogólne badanie moczu ? domowy test
» Bezpieczne kolonie
» JORDAN STEP 1 - Szczoteczka z gryzakiem!
» Badania prenatalne
» Czy dziecko powinno widzieć, że płaczę ?
» Jeszcze więcej Złotych Misiów od Haribo
» Zdrowe zęby malucha
» Drugie dziecko - Czas ma przeprowadzkę
» Zabawa z czapką
» Włosy w ciąży
» Kreatywne spędzanie czasu dla całej rodziny
» W poniedziałek...

Tik-takowa sonda
Gdzie rodziłaś swoje dziecko?

W szpitalu
W klinice
W domu

  + wyniki

 
Wyprawka dla dziecka  Rodzice  Strach przed porodem  Zabawki   Ciąża tydzień po tygodniu Jaka dieta w ciąży Moda ciążowa Rozstępy w ciąży  Przebieg porodu


P O L E C A M Y:

Moda, Uroda, Kosmetyki, Fryzury, Plotki:
Serwis dla kobiet NaObcasach.plWszelkie porady i artykuły z tematyki Ciąża, Poród, Dziecko zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Kopiowanie, powielanie, rozpowszechnianie treści i fotografii bez zgody redakcji zabronione.

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2006-2010 Kwiatkowski Media Networks / reklama / kontakt