Ciąża, Dziecko, Poród - Tik-tak.pl
Przed ciążą Ciąża Poród Dziecko Kolorowanki Gry Online Forum
Reklama w Tik-tak.pl
Kalendarz ciąży - Tydzień 40
Ciąża w 40 tygodniu | 40 tydzień ciąży | Kalendarz ciąży | Ciąża tydzień po tygodniu | Kalendarzyk ciąży | Objawy ciąży w 40 tygodniu | Jakie badania w 40 tygodniu ciąży | Kalendarz 40 TC |

Ciąża tydzień po tygodniu - Tydzień 40 - Szyjka macicy rozluźnia się… to znak, że maluszek już niedługo będzie z Tobą...Jak rozwija się Twoje dziecko:

Ma ok. 3,5 kg wagi i 52 cm wzrostu! Maluch jest gotowy do narodzin. Swoją gotowość wyraża przez uruchomienie procesów hormonalnych estrogenu i progesteronu. Szyjka macicy rozluźnia się… a to już niedługa droga maluszka do ramion oczekującej na niego mamy. Noworodek ma zazwyczaj zniekształconą od przejścia przez kanał rodny, główkę, więc nie denerwuj się jej wyglądem. Zraz po narodzinach pozna odsysa śluz z nosa i jamy ustnej noworodka. Wtedy to słyszysz pierwszy krzyk Twojego cudnego dzidziusia! Narządy płciowe maluszka są powiększone i przekrwione, co jest powodowane obecnością w jego organizmie Twoich hormonów. Efekt ten znika po kilku dniach. Delikatne ciałko malca pokryte jeszcze resztkami mazi płodowej i krwi wędruje prosto do twoich stęsknionych ramion. Wtedy to najczęściej, jeśli towarzyszy Ci tatuś, przecina przy asyście położnej pępowinę. Na kikut zostaje założony opatrunek. Dziecko jest badane przez lekarza neonatologa, który określa według skali Apgar jego zdolność przystosowania się do życia poza łonem matki. Potem maluszek z powrotem wędruje w Twoje ramiona.

Co się dzieje z Tobą Mamo:

Masz silne i regularne skurcze w podbrzuszu. Do tej pory takich nie miałaś. Podczas kurczu czujesz spory ból. Czujesz, że to już ten moment. Tata bierze torbę na ramię, Ciebie pod rękę i taksówką lub samochodem jedźcie prosto do szpitala. Najpierw czeka Cię badanie przez lekarza dyżurującego w ambulatorium. Jeśli stwierdza on, że poród się rozpoczął jesteś kierowana na sale porodową, gdzie pod okiem położnej i lekarza, najprawdopodobniej w towarzystwie Twojego męża, czekają Cię trzy etapy porodu do przejścia. Najpierw, Twoja szyjka macicy rozszerza się i skraca poprzez coraz częstsze i silniejsze skurcze. Wtedy możesz jeszcze mieć nienaruszony worek płodowy. Zdarza się, że dzięki wprawnej ręce położnej pęcherz zostaje przebity i skurcze się nasilają przyspieszając akcję porodową. Ale niekiedy i to nie pomoże, skurcze się nie nasilają. Wtedy podawany jest środek przyśpieszający – kroplówka z oksytocyny. Przechodzisz do drugiego etapu. Szyjka jest na tyle krótka i szeroko rozwarta (na 10 palców), że pojawia się odruch parcia. W tym okresie porodu, ważne jest abyś stosowała się do zaleceń lekarza i położnej. Oddychaj, wstrzymuj oddech i przyj, kiedy usłyszysz komendę. Pozwoli Ci to na szybszy i łatwiejszy poród. Po przejściu dziecka przez kanał rodny, musisz jeszcze wyprzeć łożysko. Położna powie Ci, kiedy będziesz musiała to zrobić. Po wydaleniu łożyska, położna musie je dokładnie obejrzeć i sprawdzić, czy aby jakaś jego część nie została w Twojej macicy. Mogłoby to w późniejszym czasie spowodować zakażenie. Jeśli miałaś ciąże tak zwanego ryzyka, najczęściej już dużo wcześniej masz ustalony przez lekarza termin cięcia cesarskiego. Nie martw się, że przez cięcie nie nawiążesz z dzieckiem więzi. Więź między matką, a dzieckiem nie jest zależna od rodzaju porodu.  Przez pierwsze chwile po nie odczuwasz, Az tak dużego zmęczenia… wszystko przez oksytocynę, która niweluje to uczucie. Jednak w pierwszej dobie po porodzie możesz czuć się bardzo osłabiona. Nie martw się to naturalne, a wszelkie swoje niepokoje dotyczące twojej kondycji i stanu dziecka na bieżąco rozwiązuj rozmawiając z dyżurującą położną lub lekarzem w szpitalu.  Gratulujemy! Urodziło się Twoje tak oczekiwane dziecko!

Profilaktyka i zalecane badania:

W tym ostatnim tygodniu staraj się unikać potraw ciężkostrawnych i pij dużo płynów. Wskazane by było nie jeść zbyt wiele przed samym porodem. Jeżeli zajadzie taka potrzeba i wyrazisz na to zgodę, położna wykona lewatywę, aby podczas akcji porodowej nie doszło do wydalenia stolca i wywołania zakażenia u dziecka. Jeśli akcja porodowa będzie we wczesnym etapie, możesz poprosić o znieczulenie wewnątrz oponowe, które wykona lekarz anestezjolog. Musisz podpisać lub mąż w Twoim imieniu specjalne oświadczenie w razie gdyby, z powodu Twoich nieujawnionych chorób przewlekłych podczas lub po wykonaniu znieczulenia wystąpiły jakieś komplikacje. Dlatego jeśli masz kłopoty z sercem lub cierpisz na inne choroby przewlekłe zgłoś to koniecznie lekarzowi prowadzącemu poród. Najlepiej w trakcie ciąży, na podstawie wykonanych badan i wywiadu uzyskać opinię prowadzącego Twoją ciążę ginekologa, który stwierdzi pisemnie czy możesz skorzystać z tego rodzaju znieczulenia.

Z pamiętnika młodej mamy:

JESTEŚMY JUŻ WE TROJE! Malutka urodziła się w terminie. 3,5 kg wagi i 52 cm wzrostu, a do tego 10 punktów w skali Apgar! Nasze szczęście nie miało i nie ma granic! Teraz już wiem, ze nie da się przegapić oznak porodu. Oznaki fizyczne i instynkt, który podpowiada TO JUŻ TO JUŻ TERAZ… nie ominą żadnej z nas! Dzień przed terminem pojawił się z rana silny skurcz podbrzusza, zaraz potem drugi, trzeci…. Od razu pojechaliśmy do szpitala. Już po 4 godzinach z naszej dwójki zrobiło się grono 3 osobowe! Położna była przemiła i starała się jak mogła, żeby wszystko poszło gładko, i tak też było. Mój kochany mąż dawał mi ogromne wsparcie. Pomagał się podnieść, usiąść, położyć, trzymał za rękę i podtrzymywał głowę. Do tego wspierał ciepłymi słowami. Najważniejsze, ze był przy mnie. Nigdy nie zapomnę chwili, gdy pozna położyła nasza córeczkę na mojej piersi. Dotyk cieplutkiego, obślizgłego i kruchego ciałka maluszka na zawsze zapada w pamięci. Rozpoczął się nowy rozdział naszego życia. Rozdział wypełniony radością w najpiękniejszej ze swoich form. A i jeszcze jedno… ten rozdział na imię ma MAJA
forum ciąża, forum dla rodziców, forum dziecko

Antykoncepcja
Chcę być w ciąży
Ciąża - Porady
Kalendarz ciąży - tydzień
Kalendarz ciąży - miesiąc
Kalendarz ciąży - trymestr
Odzież ciążowa
Zdrowie w ciąży
Uroda w ciąży
Wszystko o porodzie
Mój poród
Zdrowie dziecka
Wychowanie dziecka
Dziecko - Porady
Zakupy dla dzieci
Odzież dziecięca
Wózki dla dzieci
Foteliki dla dziecka
Zabawki
Pokój dziecięcy
Akcesoria dla mamy i dziecka
Wydarzenia dla Rodziców i Dzieci
Bajki i wierszyki dla dzieci
Kolorowanki
Gry i zabawy dla dzieci
Kuchnia dla dzieci - Przepisy
Mam dziecko - zdjęcia dzieci


 
Przeczytaj także
» Pierwszy raz na kolonie
» Cienie
» Kalendarz ciąży - Miesiąc 8
» Pierwsze dni z dzieckiem
» Trimax Chill fotelik samochodowy 9-36 kg z kolekcji Concord 2009
» Zakręcony piknik już za nami!
» Badania prenatalne
» Konkurs fotograficzny „Mam dziecko!”
» W poniedziałek...
» Gdy dziecko jest agresywne wobec zabawek
» Dzwonek telefonu i...
» Kalendarz ciąży - Trymestr 3
» Mukowiscydoza - objawy
» Kręgle dla najmłodszych
» Baby One - wszystko dla dziecka
» Rowerek dla dziecka - jak wybrać ?
» Zostań przyjacielem Kubusia Puchatka, dołącz do klubu Myszki Miki!
» Dziecko idzie do kościoła
» Zupa jarzynowa z żółtkiem od 6 miesiąca życia
» A-Derma Dermalibour - Krem na bazie wyciągu z owsa RHEALBA

Tik-takowa sonda
Gdzie rodziłaś swoje dziecko?

W szpitalu
W klinice
W domu

  + wyniki

 
Wyprawka dla dziecka  Rodzice  Strach przed porodem  Zabawki   Ciąża tydzień po tygodniu Jaka dieta w ciąży Moda ciążowa Rozstępy w ciąży  Przebieg porodu


P O L E C A M Y:

Moda, Uroda, Kosmetyki, Fryzury, Plotki:
Serwis dla kobiet NaObcasach.plWszelkie porady i artykuły z tematyki Ciąża, Poród, Dziecko zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Kopiowanie, powielanie, rozpowszechnianie treści i fotografii bez zgody redakcji zabronione.

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2006-2010 Kwiatkowski Media Networks / reklama / kontakt