Ciąża, Dziecko, Poród - Tik-tak.pl
Przed ciążą Ciąża Poród Dziecko Kolorowanki Gry Online Forum
Reklama w Tik-tak.pl
Cukrzyca u dzieci - Jak ją rozpoznać i jak z nią żyć
Cukrzyca u dziecka | Jaki wybrać glukometr dla dziecka | Polecane glukometry | Leczenie cukrzycy u dzieci | Cukrzyca i utrata masy ciała | Cukrzyca | Podwyższony poziom ketonów w moczu | Ile glukozy wydalane jest w moczu |

Cukrzyca to najczęstsza choroba przewlekła dzieci i młodzieży. Cukrzyca typu 1 pojawia się zazwyczaj około 10. roku życia, jednakże coraz więcej  młodszych dzieci zapada na tę chorobę. Niepokojącym zjawiskiem jest skala problemu - w ciągu ostatnich 15 lat liczba diabetyków wśród dzieci się potroiła. Jak szybko można zdiagnozować cukrzycę i nauczyć naszą pociechę jak z nią żyć?Szybko zareaguj na symptomy cukrzycy

Rozpoznanie cukrzycy typu 1 u dziecka może sprawiać pewne trudności, ale warto zwracać uwagę na objawy, które mogą nas naprowadzić na prawidłowy trop. Najczęstsze i najbardziej charakterystyczne objawy to: zwiększone pragnienie i apetyt, przy jednoczesnej utracie masy ciała, a także częste oddawanie moczu. Początkowo symptomy te mogą nie być dostrzegane, ale naszą uwagę powinny zwrócić objawy ogólne jak: niechęć do zabawy, nauki, rozdrażnienie oraz narastające osłabienie organizmu. W miarę  zaawansowania choroby mogą pojawić się zmiany na skórze dziecka, która staje się sucha, szorstka i zaczerwieniona na twarzy. Często pojawiają się niegojące zajady lub stany zapalne zewnętrznych narządów moczowo-płciowych.

Kiedy pod wpływem niepokojących objawów zdecydujemy się iść do lekarza to wówczas z pewnością zaleci on zrobienie małemu pacjentowi szczegółowych badań moczu i krwi. W przypadku cukrzycy stwierdza się glukozę wydalaną w moczu powyżej 111 mmol/l, zwłaszcza przy współistniejącej ketonurii (jest to obecność tzw. ciał ketonowych w moczu, świadcząca o znacznym nasileniu cukrzycy). Wówczas pojawia się również zwiększone stężenie glukozy we krwi- na czczo co najmniej 7,8 mmol/l i powyżej oraz po jedzeniu lub w innej porze doby  11,1 mmol/l i więcej.

Wystąpienie wymienionych symptomów oraz odchyleń w badaniach laboratoryjnych pozwala na jednoznaczne rozpoznanie cukrzycy i wówczas nie ma potrzeby wykonywania innych prób sprawdzających tolerancję węglowodanów.

Naucz dziecko prawidłowej samokontroli

Skuteczność leczenia cukrzycy u dzieci w dużym stopniu zależy od stosowanych metod samokontroli przez dziecko przy użyciu zestawów monitorujących. Częstość pomiarów poziomu cukru we krwi zależy od ilości oraz stosowanych dawek insuliny. Optymalny zakres kontroli przewiduje 4 pomiary dziennie, natomiast badania tzw. pełnego profilu dobowego wykonuje się 2-4 razy w miesiącu. Codzienne oznaczanie odbywać się powinno rano (na czczo), następnie przed głównymi posiłkami oraz  przed snem.

Do zmierzenia wysokości stężenia glukozy we krwi służą niewielkich rozmiarów urządzenia - tzw. glukometry (np. iXell firmy Genexo) oraz paski testowe. Dzięki nim może odbywać się samodzielne oznaczanie przez małego pacjenta stężenia glukozy we krwi.
Pamiętajmy, że do regularnych pomiarów należy używać glukometry „skalibrowane” do osocza – czyli pokazujące na wyświetlaczu wynik przeliczony do stężenia glukozy w osoczu krwi. Jest to bardzo ważne, bowiem prawidłowe pomiary w laboratorium również dokonywane są w osoczu krwi żylnej, zatem wtedy można będzie te wyniki porównywać. Jeżeli glukometr jest „skalibrowany” do krwi pełnej zamiast do osocza, to wynik wyświetlony należy jeszcze przeliczyć mnożąc przez współczynnik 1,11 – co dodatkowo komplikuje pomiar i może prowadzić do błędnej interpretacji wyniku.

Wybierz odpowiedni glukometr

cukrzyca u dzieci, cukrzycaPrzy wyborze odpowiedniego glukometru dla dziecka lub nastolatka, należy wybrać taki, który spełni swoje funkcje, ale jednocześnie nie będzie zbyt skomplikowany w obsłudze.
Ponadto, glukometr przeznaczony dla tak szczególnego pacjenta powinien być atrakcyjny wizualnie, spełniać rolę gadżetu, którego nasza pociecha nie będzie się wstydzić wśród zdrowych rówieśników. Jest to bardzo istotne dla komfortu psychicznego dziecka, ponieważ często „mali diabetycy” są stygmatyzowani przez kolegów jako te chore, a więc gorsze, inne dzieci, z których można się wyśmiewać i z którymi nikt nie chce się zaprzyjaźnić. Problem ten dotyka niestety wielu chorych dzieci. Powoduje to u nich ogromne kompleksy, niskie poczucie własnej wartości, wyobcowania i co za tym idzie – problemy z nawiązywaniem kontaktów międzyludzkich, nieufność czy depresję. A przecież, jakość życia z każdą chorobą może być różna, w zależności od nastawienia psychicznego dotkniętej nią osoby. Dlatego rodzice powinni zadbać, by oswoić dziecko z cukrzycą oraz jej konsekwencjami, a jeśli to możliwe, także jej najbliższe otoczenie np. kolegów z klasy  i nauczycieli.

Najnowszym systemem monitorującym stężenie glukozy we krwi jest iXell. Miarą postępu jest zastosowana w nim możliwość badania krwi pobranej z innego miejsca w organizmie niż opuszka palca (AST – alternatywne miejsca nakłucia). Zapewnia bezpieczny i wygodny pomiar dzięki układowi automatycznego zasysania próbki krwi na pasku testowym. Tylko mała kropla krwi wystarczy do prawidłowego pomiaru, który wyświetla się na dużym, czytelnym ekranie. Jest „skalibrowany” do osocza – wyświetlonego wynika nie trzeba przeliczać. Wyniki zapamiętywane są wraz z datą i godziną, można je przesłać do komputera za pomocą specjalnego kabla połączeniowego oraz oprogramowania.  Glukometr ten może ponadto obliczyć 7-, 14-, 21-, 28-, 60-, 90-dniowe średnie wyników badań glikemii. Wyróżnia się także funkcją automatycznego wyrzutu paska testowego.
Wszystkie glukometry firmy Genexo posiadają certyfikaty ISO 9001 oraz 13485.

Cukrzyca u dziecka to nie wyrok. Zasadniczy wpływ na jego losy odgrywa jakość leczenia. Duże znaczenie ma również edukacja zdrowotna pacjenta i jego rodziny. Spraw, by glukometr, który jest stałym atrybutem małego diabetyka, był przez niego lubiany i akceptowany. To ułatwi mu życie z chorobą.

Opracowano na podstawie:
1.    A. Symonides-Ławecka, Cukrzyca u dzieci, wyd. PZWL, Warszawa 1995.
2.    www.glucosense.com

forum ciąża, forum dla rodziców, forum dziecko

Antykoncepcja
Chcę być w ciąży
Ciąża - Porady
Kalendarz ciąży - tydzień
Kalendarz ciąży - miesiąc
Kalendarz ciąży - trymestr
Odzież ciążowa
Zdrowie w ciąży
Uroda w ciąży
Wszystko o porodzie
Mój poród
Zdrowie dziecka
Wychowanie dziecka
Dziecko - Porady
Zakupy dla dzieci
Odzież dziecięca
Wózki dla dzieci
Foteliki dla dziecka
Zabawki
Pokój dziecięcy
Akcesoria dla mamy i dziecka
Wydarzenia dla Rodziców i Dzieci
Bajki i wierszyki dla dzieci
Kolorowanki
Gry i zabawy dla dzieci
Kuchnia dla dzieci - Przepisy
Mam dziecko - zdjęcia dzieci


 
Przeczytaj także
» Defekt enzymatyczny - czy Ci grozi ?
» Kalendarz ciąży - Miesiąc 7
» Kalendarz ciąży - Miesiąc 6
» Żelazo i kwas foliowy - niezbędne w ciąży
» Kalendarz ciąży - Trymestr 2
» Kalendarz ciąży - Miesiąc 5
» Polecane produkty do kąpieli dziecka
» Profilaktyka w alergii
» Kto pierwszy...
» Nasze dziecko i komputer
» Wyprawka dla dziecka
» Kalendarz ciąży - Tydzień 14
» Kalendarz ciąży - Tydzień 15
» Lullaby - Nowy sklep w Warszawie
» Kalendarz ciąży - Tydzień 13
» Pieluchy Huggies Little Walkers JEANS - na wzór jeansowych szortów
» Kalendarz ciąży - Miesiąc 4
» Palenie przy dziecku - czy jest bezpieczne ?
» Trendy w modzie dziecięcej - lato 2011
» Kochanie muszę Ci coś powiedzieć...

Tik-takowa sonda
Gdzie rodziłaś swoje dziecko?

W szpitalu
W klinice
W domu

  + wyniki

 
Wyprawka dla dziecka  Rodzice  Strach przed porodem  Zabawki   Ciąża tydzień po tygodniu Jaka dieta w ciąży Moda ciążowa Rozstępy w ciąży  Przebieg porodu


P O L E C A M Y:

Moda, Uroda, Kosmetyki, Fryzury, Plotki:
Serwis dla kobiet NaObcasach.plWszelkie porady i artykuły z tematyki Ciąża, Poród, Dziecko zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Kopiowanie, powielanie, rozpowszechnianie treści i fotografii bez zgody redakcji zabronione.

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2006-2010 Kwiatkowski Media Networks / reklama / kontakt