Przede wszystkim zadbaj o wygodne obuwie na nieślizgającej się, płaskiej podeszwie, ewentualnie z niewielkimi 2 centymetrowymi obcasami. Gdy jesteś w ciąży postaraj się zapomnieć o butach z wąskimi noskami (łatwo o upadek) oraz szpilkach. Pamiętaj, że chodzenie na wysokich obcasach może powodować obrzęki nóg i dodatkowo obciążyć kręgosłup.
Jeżeli cieszysz się dobrym samopoczuciem a ciąża przebiega prawidłowo nie ma powodów, dla których powinnaś wprowadzać zmiany w swoim stylu podróżowania. Jednak warto szczególnie zatroszczyć się o bezpieczeństwo oraz wygodę.
Pamiętaj, aby zawsze mieć przy sobie:
- Kartę ciąży,
- Dowód osobisty,
- Wyniki badań grupy krwi,
- Badanie usg,
- Legitymację ubezpieczeniową.
Warto też mieć pod ręką chusteczki higieniczne bądź odświeżające, wodę mineralną oraz jakąś drobną przekąskę. Podróżowanie komunikacją miejską w godzinach szczytu dotychczas mogłaś traktować jako zło konieczne- tłok, ścisk, hamowanie…Nawet, jeżeli jedziesz tylko kilka przystanków i świetnie się czujesz- usiądź. Nie krępuj się skorzystać z wolnego miejsca, nie wstydź się poprosić o ustąpienie miejsca- masz do tego ustawiczne prawo! W każdej chwili autobus lub tramwaj może gwałtownie zahamować a Ty upaść.
Staraj się zajmować miejsce blisko drzwi lub okna tak, żebyś miała dostęp do świeżego powietrza. Jeśli masz taką możliwość- wybieraj autobusy niskopodłogowe, łatwiej będzie Ci wejść i zejść po schodach.
Pomyśl z szefem o przesunięciu swoich godzin pracy- jeżeli mogłabyś docierać do pracy godzinę później i godzinę później ją kończyć, uniknęłabyś porannych korków i natłoku ludzi.
Nie ma to jak cztery koła- wygodnie i najbezpieczniej, możesz otworzyć okno, posłuchać muzyczki, włączyć klimatyzację lub nawiew. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim, jeżeli męczą Cię mdłości, masz zawroty głowy, nie możesz się skupić- nie prowadź samochodu. Jeżeli termin porodu jest tuż, tuż- również poproś o szofera;) lub o osobę towarzyszącą, może się przecież zdarzyć, że dzidziuś zamarzy sobie powitanie świata właśnie w autku.
Co z pasami bezpieczeństwa? Policjant drogówki na pewno nie ukaże nas mandatem, jeśli ich nie zapniemy, lecz stanowczo bezpieczniej jest podróżować z nimi. Górną część przełóż między piersiami a dolną zsuń tak, aby opasywała Cię pod brzuchem. Nie zapomnij o
BeSafe Pregnant - Adapterze do pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży
Nie musisz odstawiać na 9 miesięcy swoich dwóch kółek;) Za granicą, np. w Holandii i Danii bardzo dużo przyszłych mam pedałuje na rowerach. Jazda na rowerze poprawia cyrkulację krwi, chroni przed żylakami (!), hemoroidami oraz skrzepami. Ma dobroczynny wpływ na pracę serca. Jednak należy pamiętać o nie forsowaniu się i kasku na głowie. W trzecim trymestrze lepiej odstaw jednoślad- powiększający się brzuszek może utrudnić Ci zachowanie równowagi.