Ciąża, Dziecko, Poród - Tik-tak.pl
Przed ciążą Ciąża Poród Dziecko Kolorowanki Gry Online Forum
Reklama w Tik-tak.pl
Kalendarz ciąży - Tydzień 16
Ciąża w 16 tygodniu | 16 tydzień ciąży | Kalendarz ciąży | Ciąża tydzień po tygodniu | Kalendarzyk ciąży | Objawy ciąży w 16 tygodniu | Jakie badania w 16 tygodniu ciąży | Kalendarz 16 TC |

Ciąża tydzień po tygodniu - Tydzień 16 - Mimika twarzy Twojego dziecka jest bardzo rozwinięta, maluch może wykonywać dowolne ruchy w Twoim brzuchu...Jak rozwija się Twoje dziecko:

Już teraz Twój maluch może wykonywać dowolne ruchy, a nawet robić różne minki dzięki rozwiniętej mimice twarzy! Kręci główką i wykonuje luźne ruchy rączkami i nóżkami. Zakończyło się ostatecznie kształtowanie maleńkiego noska, a całe ciało pokrywa meszek. U zwierząt meszek ten stopniowo przekształca się w sierść, u ludzi zanika i pełni funkcję ochronną. U dziewczynek już teraz rozpoczyna się produkcja w jajnikach milionów jajeczek. Malec waży ok. 80 gramów i ma ok. 12 cm długości.

Co się dzieje z Tobą Mamo:

Teraz powinnaś się wyciszyć wewnętrznie. Możesz już popytać znajome, które rodziły, jakie mają wrażenia z pobytu w danym szpitalu, czy może mają jakieś wskazówki dla Ciebie? Myśląc o porodzie nie wyobrażaj sobie potęgowanych scen filmowych, lepiej sięgnij po dobra lekturę lub zapisz się do szkoły rodzenia. Ta pozwoli Ci oprócz nawiązania nowych znajomości i relaksu na zdobycie wiedzy przydatnej podczas porodu, połogu i w pierwszych miesiącach życia dziecka. Przez wytwarzanie dużych ilości estrogenu i progesteronu możesz mieć nabrzmiałą śluzówkę nosa, co prowadzi do ciągłego uczucia jego zatkania lub nawet krwawienia. Nie stosuj jednak zbyt pochopnie kropli do nosa. Zdrowiej dla Twojego maluszka będzie, jeśli postarasz się nawilżyć powietrze w mieszkaniu, wtedy poczujesz ulgę.

Profilaktyka i zalecane badania:

Między 16 a 18 tygodniem ciąży lekarz ginekolog może Ci zalecić wykonanie badania krwi, zwanego „potrójnym”. Wyznacza ono poziom białka produkowanego przez płód, hormonów ciążowych HCG i estriolu. Wszystkie znajdują się we krwi matki. Wynik daje informację, czy dziecko nie znajduje się czasem w grupie ryzyka patologii cewy nerwowej (rozszczep kręgosłupa) lub zespołu Downa. Kontroluj Swoje ciśnienie tętnicze i wagę.

Przez cały okres ciąży regularnie się odżywiaj – Twoja dieta musi być urozmaicona, lekkostrawna, bogata w chude mięso, ryby morskie, warzywa, owoce, ziarna. Unikaj słodyczy i pij przynajmniej 2 litry płynów dziennie. Zrezygnuj z picia kawy, palenia papierosów i picia alkoholu.

Z pamiętnika młodej mamy:

Nie wiem czy to typowe, ale mam jedno pytanie… czy dziecko koniecznie musi na świat przyjść w taki a nie inny sposób… może da się to załatwić jakoś inaczej…?  Przecież to chyba bardzo boli… wolałabym tego uniknąć. Tyle się nasłuchałam od ciotek i koleżanek, że już teraz dygotam ze strachu jak mała gąsieniczka, gdy wie, że zaraz zje ją jakiś dzięcioł… Czy ciąża nie może trwać u ludzi tak jak u słoni 2 lata? Przecież skoro już my kobietki w czasie ciąży nabieramy takiej wagi, że niektórzy śmiało mówią o nas słonice, to, czemu nie możemy rodzić po 2 latach? Wiem, że to wszystko głupie, bredzę jak poparzona!
forum ciąża, forum dla rodziców, forum dziecko

Antykoncepcja
Chcę być w ciąży
Ciąża - Porady
Kalendarz ciąży - tydzień
Kalendarz ciąży - miesiąc
Kalendarz ciąży - trymestr
Odzież ciążowa
Zdrowie w ciąży
Uroda w ciąży
Wszystko o porodzie
Mój poród
Zdrowie dziecka
Wychowanie dziecka
Dziecko - Porady
Zakupy dla dzieci
Odzież dziecięca
Wózki dla dzieci
Foteliki dla dziecka
Zabawki
Pokój dziecięcy
Akcesoria dla mamy i dziecka
Wydarzenia dla Rodziców i Dzieci
Bajki i wierszyki dla dzieci
Kolorowanki
Gry i zabawy dla dzieci
Kuchnia dla dzieci - Przepisy
Mam dziecko - zdjęcia dzieci


 
Przeczytaj także
» Kalendarz ciąży - Tydzień 6
» Pisanka - wydrapanka
» Palenie przy dziecku - czy jest bezpieczne ?
» Kalendarz ciąży - Trymestr 3
» Nowy członek rodziny...
» Gry i zabawy dla dzieci - 7 miesiąc
» Jak być dobrym rodzicem ?
» Gry i zabawy dla dzieci - 3 miesiąc
» Kalendarz ciąży - Tydzień 9
» Moda dla dzieci Bonnie Baby ? najlepsze tkaniny dla niemowląt
» Jaki powinien być dobry nauczyciel ?
» Lullaby - Nowy sklep w Warszawie
» Higiena noworodka - pępuszek
» Aktywne dziewięć miesięcy
» Gąski, gąski...
» Gry i zabawy dla dzieci - 6 miesiąc
» Deser ryżowy dla niejadka
» Fotylki
» Kalendarz ciąży - Tydzień 39
» Kalendarz ciąży - Tydzień 15

Tik-takowa sonda
Gdzie rodziłaś swoje dziecko?

W szpitalu
W klinice
W domu

  + wyniki

 
Wyprawka dla dziecka  Rodzice  Strach przed porodem  Zabawki   Ciąża tydzień po tygodniu Jaka dieta w ciąży Moda ciążowa Rozstępy w ciąży  Przebieg porodu


P O L E C A M Y:

Moda, Uroda, Kosmetyki, Fryzury, Plotki:
Serwis dla kobiet NaObcasach.plWszelkie porady i artykuły z tematyki Ciąża, Poród, Dziecko zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Kopiowanie, powielanie, rozpowszechnianie treści i fotografii bez zgody redakcji zabronione.

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2006-2010 Kwiatkowski Media Networks / reklama / kontakt