Ciąża, Dziecko, Poród - Tik-tak.pl
Przed ciążą Ciąża Poród Dziecko Kolorowanki Gry Online Forum
Reklama w Tik-tak.pl
Kalendarz ciąży - Tydzień 18
Ciąża w 18 tygodniu | 18 tydzień ciąży | Kalendarz ciąży | Ciąża tydzień po tygodniu | Kalendarzyk ciąży | Objawy ciąży w 18 tygodniu | Jakie badania w 18 tygodniu ciąży | Kalendarz 18 TC |

Ciąża tydzień po tygodniu - Tydzień 18 - Dziecko zaczyna słyszeć bicie Twojego serca oraz szum krwi płynącej przez pępowinę...Jak rozwija się Twoje dziecko:

Maluch słyszy! Bicie Twojego serca i szum przepływającej przez pępowinę krwi, a nawet głośniejsze dźwięki dochodzące ze świata zewnętrznego. Siatkówka oka jest na tyle dobrze rozwinięta, że przy przyłożeniu źródła światła do brzucha dziecko je zauważa. Cały czas intensywnie udoskonala się układ kostny. Kości zaczynają twardnieć. W mózgu rozwija się mapa ruchowa i czuciowa. Teraz maluch waży już 150 gram, i jego długość wynosi 14 cm w kłębku, a w prostej postawie aż 25 cm!

Co się dzieje z Tobą Mamo:

Coraz bardziej dociera do Ciebie to, że maluch rozwijający się w Twoim ciele jest od Ciebie zupełnie uzależniony. Twoje złe nastroje i poirytowanie działają również na dziecko w Twoim brzuszku. Twoja matczyna świadomość ciągle się poszerza. Wertujesz tuziny czasopism dla matek i śledzisz rozwój Twojego malca na podstawie dostępnych informacji.

Profilaktyka i zalecane badania:

Kontroluj Swoje ciśnienie tętnicze i wagę. Przez cały okres ciąży regularnie się odżywiaj – Twoja dieta musi być urozmaicona, lekkostrawna, bogata w chude mięso, ryby morskie, warzywa, owoce, ziarna. Unikaj słodyczy i pij przynajmniej 2 litry płynów dziennie. Zrezygnuj z picia kawy, palenia papierosów i picia alkoholu.

Z pamiętnika młodej mamy:

Zamówiłam sobie prenumeratę jednego z miesięczników dla rodziców. I przyznam się, że zrobiłam to na poprawę nastroju, bo dzisiaj strasznie się poirytowałam! Staram się nie przeginać ze słodkościami, a comiesięczny przypływ świeżej wiedzy z zakresu, który mnie teraz coraz bardziej dotyczy przyda mi się. A co mnie tak zdenerwowało? Już mówię… wracałam z pracy autobusem. Już jak byk widać, że nie mam powiększonego brzucha z przejedzenia czy z innego powodu, ale wracający do domu po lekcjach gimnazjaliści najwyraźniej nie zauważyli mojego brzuchola, a nawet, jeśli chyba i tak im było bez różnicy, bo żaden z kilku chłopców nie zrobił mi miejsca! Nie roszczę sobie jakichś specjalnych przywilejów (podobno teraz mam do tego pełne prawo, ale wrodzona skromność mi nie pozwala panoszyć się jak pawicy), ale jeśli w zatłoczonym autobusie stoi kobietka w ciąży, (czyli ja, wracająca z pracy i nie czująca się najlepiej) to chyba taki 15 letni smarkacz mógłby zabrać swoją szanowną pupcię i zrobić jej miejsce! Ale nie da rady, zmęczony jest chyba za bardzo po całodziennym siedzeniu w szkolnej ławce lub świrowaniu do koleżanek na przerwach… normalnie myślałam, ze mnie trafi! A jak wysiadłam to chciało mi się ryczeć, że taki niewyrozumiały ten, ten… niewychowany człek! No i stąd mój pomysł z prenumeratą. O dziwo, czuję się lepiej.
forum ciąża, forum dla rodziców, forum dziecko

Antykoncepcja
Chcę być w ciąży
Ciąża - Porady
Kalendarz ciąży - tydzień
Kalendarz ciąży - miesiąc
Kalendarz ciąży - trymestr
Odzież ciążowa
Zdrowie w ciąży
Uroda w ciąży
Wszystko o porodzie
Mój poród
Zdrowie dziecka
Wychowanie dziecka
Dziecko - Porady
Zakupy dla dzieci
Odzież dziecięca
Wózki dla dzieci
Foteliki dla dziecka
Zabawki
Pokój dziecięcy
Akcesoria dla mamy i dziecka
Wydarzenia dla Rodziców i Dzieci
Bajki i wierszyki dla dzieci
Kolorowanki
Gry i zabawy dla dzieci
Kuchnia dla dzieci - Przepisy
Mam dziecko - zdjęcia dzieci


 
Przeczytaj także
» Kalendarz ciąży - Miesiąc 8
» Zdrowe zęby malucha
» Kalendarz ciąży - Tydzień 19
» Zabawa w STOP
» Gdy dziecko jest agresywne wobec zabawek
» Zostań przyjacielem Kubusia Puchatka, dołącz do klubu Myszki Miki!
» Defekt enzymatyczny - czy Ci grozi ?
» Boję się porodu
» Kręgle dla najmłodszych
» Odkryj na nowo zapomniane gry i zabawy!
» Kalendarz ciąży - Tydzień 28
» Będę miała dziecko ?
» Żelazo i kwas foliowy - niezbędne w ciąży
» Wyścig kelnerów
» Rodzinny wypad za miasto
» Powrót do dzieciństwa w jedną chwilę - z prażynkami AROMAT
» Tata też może być mamą
» Jak nauczyć dziecko pomagać innym
» Poród - Co zabrać do szpitala
» Prawidłowa dieta Twojego dziecka

Tik-takowa sonda
Gdzie rodziłaś swoje dziecko?

W szpitalu
W klinice
W domu

  + wyniki

 
Wyprawka dla dziecka  Rodzice  Strach przed porodem  Zabawki   Ciąża tydzień po tygodniu Jaka dieta w ciąży Moda ciążowa Rozstępy w ciąży  Przebieg porodu


P O L E C A M Y:

Moda, Uroda, Kosmetyki, Fryzury, Plotki:
Serwis dla kobiet NaObcasach.plWszelkie porady i artykuły z tematyki Ciąża, Poród, Dziecko zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Kopiowanie, powielanie, rozpowszechnianie treści i fotografii bez zgody redakcji zabronione.

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2006-2010 Kwiatkowski Media Networks / reklama / kontakt