Ciąża, Dziecko, Poród - Tik-tak.pl
Przed ciążą Ciąża Poród Dziecko Kolorowanki Gry Online Forum
Reklama w Tik-tak.pl
Żelazo i kwas foliowy - niezbędne w ciąży
Witaminy w ciąży | Żelazo w ciąży | Kwas foliowy | Dieta w ciąży | Helicobakter pylori | Niedobór witamin w ciąży | Niedożywienie w ciąży | Żelazo | Rozwój ciąży | Kiedy brać kwas foliowy | Niedobór żelaza w organizmie | Nudności w ciąży | Wymioty w ciąży |

Żelazo i kwas foliowy - są niezbędne dla organizmu każdego człowieka. Ich rola rośnie, gdy tym człowiekiem jest kobieta w ciąży.  Zapewniają prawidłowy rozwój nienarodzonego dziecka dlatego tak ważne jest, aby przyszła mama, jeszcze przed ciążą, zgromadziła odpowiednie ilości żelaza i kwasu foliowego.
Żelazo nie jest jednak dostarczane w wystarczających ilościach z pożywieniem. Można temu zapobiec, przyjmując odpowiednio dobrane dawki tego pierwiastka wraz z witaminami wspomagającymi jego wchłanianie. Ponadto ginekolodzy zalecają zażywanie kwasu foliowego kobietom planującym ciążę przede wszystkim z uwagi na jego znaczenie w profilaktyce wad cewy nerwowej u płodu, które powstają w pierwszych 4 tygodniach płodowego życia, kiedy kobieta zazwyczaj nie wie, że doszło do poczęcia.


Żelazo

Żelazo to jeden z ważniejszych pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Dotlenia krew a tym samym płód. Zmiany zachodzące w organizmie kobiety podczas ciąży prowadzą często do niedoboru żelaza. Wchłanianie jego jest utrudnione na skutek towarzyszących ciąży nudnościom i wymiotom. Znaczne niedobory żelaza mogą doprowadzić do anemii, stanowiąc poważne zagrożenie dla prawidłowego rozwoju płodu, a nawet prowadząc do poronienia. W okresie ciąży zalecane spożycie żelaza wynosi 26 miligramów dziennie. 
Na niedobór żelaza wskazują takie objawy jak zmęczenie, osłabienie, bóle głowy czy też bladość. Badanie poziomu hemoglobiny we krwi wskaże na jego niedobór czy też anemię. Niedobór żelaza oraz rozwijająca się anemia mogą wiązać się z coraz powszechniejszym zakażeniem bakterią Helicobacter pylori, będącą przyczyną dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, zwłaszcza choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Zakażeniu Helicobacter pylori sprzyja niedożywienie i niedobór witamin w diecie

Niedożywienie, częste diety stosowane przez kobiety, w tym wegetariańska, oraz utrata krwi w czasie menstruacji przyczyniają się do powstania początkowego stadium anemii. W czasie ciąży anemia może doprowadzić do przedwczesnego porodu, niskiej masy urodzeniowej narodzonego dziecka, niedotlenienia płodu, zwiększając ryzyko jego obumarcia. Aby wyeliminować ryzyko wystąpienia anemii niezbędna jest profilaktyka i opieka w kierunku wykrycia zakażenia bakterią Helicobacter pylori. Wszystkie składniki uznane za „krwiotwórcze” znajdują się w optymalnych dawkach w suplemencie diety FemiFeral, który jest dedykowany przede wszystkim kobietom. O suplementacji żelazem powinny pamiętać zwłaszcza kobiety w czasie ciąży i laktacji.

Kwas foliowy

Spożywanie produktów będących źródłem kwasu foliowego nie zapewni nam jego odpowiedniej ilości, ponieważ organizm człowieka przyswaja tylko około połowy folianów pochodzących z żywności. Natomiast syntetyczny kwas foliowy jest przyswajany niemal w 100 procentach, co spowodowane jest mniej skomplikowaną budową chemiczną.
Kwas foliowy jest jednym z ważniejszych składników odżywczych niezbędnych dla prawidłowego rozwoju płodu. Badania naukowe udowodniły, że przyjmowanie kwasu foliowego (np. w postaci kapsułek FemiFeral) zapobiega występowaniu wad cewy nerwowej (rozszczepu kręgosłupa, wad mózgu) - jednych z najcięższych wad wrodzonych potomstwa. Może być dostarczany organizmowi za pomocą odpowiedniej diety, w której powinny się znaleźć takie warzywa jak brukselka, brokuły, rośliny strączkowe a także kiełki pszenicy i mąka.

Profilaktyka

Suplementacja kwasem foliowym zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się powikłań od 58 do niemal 100 procent. Brak suplementacji żelazem w czasie ciąży 11-krotnie zwiększa ryzyko rozwoju niedokrwistości w okresie okołoporodowym.

Mając na uwadze znaczenie podaży kwasu foliowego, w wielu krajach, w tym w Polsce,  opracowano zalecenia dotyczące suplementacji diety tą witaminą. Zalecane dzienne spożycie folianów dla osoby dorosłej wynosi około 0,2 – 0,3 mg. Wszystkie kobiety w wieku rozrodczym, zwłaszcza przed planowaną ciążą powinny przyjmować 0,45 mg kwasu foliowego, nie przekraczając dziennej dawki 1 mg. To ograniczenie nie dotyczy kobiet, które miały potomstwo z wadą cewy nerwowej. W takich przypadkach należy stosować znacznie większe dawki kwasu foliowego tj. około 4 mg.
W Polsce od 1998 roku funkcjonuje ogólnokrajowy Program Profilaktyki Pierwotnej Wad Cewy Nerwowej. Program polega na propagowaniu żywienia bogatego w kwas foliowy oraz przyjmowania codziennej dawki witaminy w ilości 0,4 mg przez wszystkie kobiety, które planują zajść w ciążę. Suplementacja powinna być kontynuowana przynajmniej przez pierwsze 12 tygodni ciąży, ponieważ w tym okresie następuje wzmożony podział komórek, rozwój tkanek i narządów płodu. Odpowiednie spożycie kwasu foliowego w ciąży zmniejsza także ryzyko przedwczesnego porodu i wystąpienia niskiej masy urodzeniowej dziecka.

Kwas foliowy odpowiednio wcześniej

Wady cewy nerwowej u płodu powstają bardzo wcześnie, bo już na przełomie 3 i 4 tygodnia życia płodowego. Ich pojawienie się to wynik wpływu środowiska i czynników genetycznych.  Zdecydowanie za późno jest przyjmować kwas foliowy dopiero od momentu potwierdzenia ciąży przez ginekologa.

Kwas foliowy jest przeznaczony dla wszystkich kobiet w wieku rozrodczym, a nie tylko tych planujących powiększyć rodzinę, ponieważ ciąże nieplanowane stanowią w Europie ponad 40 proc. wszystkich ciąż. W związku z tym w USA i niektórych państwach Europy Zachodniej wprowadzono obowiązek wzbogacania żywności kwasem foliowym. W USA fortyfikacja mąki obowiązuje od początku 1998 r. Po jej wprowadzeniu liczba noworodków z wrodzonymi wadami cewy nerwowej spadła o 26 proc. Z kolei w Nowej Szkocji wprowadzenie rekomendacji dotyczących suplementacji kwasem foliowym oraz fortyfikacji żywności zmniejszyło występowanie wrodzonych wad o 41 proc.

Spożycie folianów pochodzących z żywności w populacji młodych kobiet w Polsce jest bardzo niskie.

FemiFeral – skuteczny sprzymierzeniec

Dla kobiet planujących powiększenie rodziny, będących w ciąży, młodych dziewczyn w okresie dojrzewania i kobietom w okresie menstruacji zalecany jest suplement diety FemiFeral. Preparat zawiera kwas foliowy, żelazo i laktoferrynę, która zwiększa wchłanianie żelaza i pozwala zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek oraz witaminy niezbędne w krwiotworzeniu. 


Zaleca się dłuższą, niż tylko doraźną kurację odbudowującą poziom kwasu foliowego i żelaza w organizmie.


Wykorzystano materiały:
1.    forum ginekologiczne.pl
2.    B. Kowalczyk, Kwas foliowy a wady cewy moczowej, mediweb.pl/womens

forum ciąża, forum dla rodziców, forum dziecko

Antykoncepcja
Chcę być w ciąży
Ciąża - Porady
Kalendarz ciąży - tydzień
Kalendarz ciąży - miesiąc
Kalendarz ciąży - trymestr
Odzież ciążowa
Zdrowie w ciąży
Uroda w ciąży
Wszystko o porodzie
Mój poród
Zdrowie dziecka
Wychowanie dziecka
Dziecko - Porady
Zakupy dla dzieci
Odzież dziecięca
Wózki dla dzieci
Foteliki dla dziecka
Zabawki
Pokój dziecięcy
Akcesoria dla mamy i dziecka
Wydarzenia dla Rodziców i Dzieci
Bajki i wierszyki dla dzieci
Kolorowanki
Gry i zabawy dla dzieci
Kuchnia dla dzieci - Przepisy
Mam dziecko - zdjęcia dzieci


 
Przeczytaj także
» Kręgle dla najmłodszych
» Co wolno a czego nie wolno
» Kalendarz ciąży - Tydzień 8
» Dlaczego Ona ciągle płacze ?
» Mądra zabawa, czyli Playhouse Disney na DVD Kolejna odsłona 5. marca
» ODLOT, zdobywca dwóch Złotych Globów, już 5 lutego na DVD i Blu-ray!
» Kalendarz ciąży - Tydzień 13
» Stroje kąpielowe – Zalando.pl prezentuje trendy na lato 2013
» Kalendarz ciąży - Tydzień 6
» Kalendarz ciąży - Tydzień 38
» Jaki powinien być dobry nauczyciel ?
» Znani i lubiani w kampanii - Bicie jest głupie
» Pasożyty w organizmie dziecka
» Waga w ciąży
» Moda dla dzieci Bonnie Baby ? najlepsze tkaniny dla niemowląt
» Rozstępy - zmora ciąży
» Mój pierwszy domek
» Zaparcia u malucha
» Mamo ja też tak chcę...
» Czekoladowy NESQUIK teraz z bidonem!

Tik-takowa sonda
Gdzie rodziłaś swoje dziecko?

W szpitalu
W klinice
W domu

  + wyniki

 
Wyprawka dla dziecka  Rodzice  Strach przed porodem  Zabawki   Ciąża tydzień po tygodniu Jaka dieta w ciąży Moda ciążowa Rozstępy w ciąży  Przebieg porodu


P O L E C A M Y:

Moda, Uroda, Kosmetyki, Fryzury, Plotki:
Serwis dla kobiet NaObcasach.plWszelkie porady i artykuły z tematyki Ciąża, Poród, Dziecko zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Kopiowanie, powielanie, rozpowszechnianie treści i fotografii bez zgody redakcji zabronione.

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2006-2010 Kwiatkowski Media Networks / reklama / kontakt