Ciąża, Dziecko, Poród - Tik-tak.pl
Przed ciążą Ciąża Poród Dziecko Kolorowanki Gry Online Forum
Reklama w Tik-tak.pl
Boję się porodu
poród | zabiegi przed porodem | badania przed porodem |

Wiele przyszłych mam jest zestresowanych - to normalne. Boją się porodu, bólu z nim związanego. Często stresujące jest samo oczekiwanie na poród i zabiegi wykonywane tuż przed nim.Już na wiele tygodni przed wyznaczonym terminem rozwiązania, niecierpliwie oczekujesz razem z partnerem nadejścia tego momentu. Momentu, gdy pojawią się sygnały mówiące, że akcja porodowa się rozpoczęła.

Na dobry początek

Jeśli pojawią się pierwsze oznaki porodu takie jak skurcze lub odejście wód płodowych, a te ostatnie zdarzają się zdecydowanie rzadziej, nie zastanawiaj się tylko razem z osobą towarzyszącą jedźcie do szpitala. Przezorni przyszli rodzice, zwykle decydują już wcześniej o wyborze konkretnej placówki medycznej. Dlatego w momencie, w którym podejmiecie decyzję o udaniu się do wybranego szpitala zawiadomcie o tym swojego lekarza lub położną, w wypadku, jeśli ich wcześniej także „rezerwowaliście”. A jeżeli nie macie takich ustaleń, nie ma żadnych przeszkód, żeby także zadzwonić do szpitalnego ambulatorium i powiadomić dyżurującą położną o tym, że jesteście w drodze do szpitala. Podczas rozmowy, będziecie mogli zasięgnąć informacji o tym, jakie jest w tej danej porze „natężenie ruchu” na oddziale położniczym. W ostateczności uchroni Was to przed szukaniem miejsca w innym szpitalu. A takie sytuacje wiążą się niestety z dodatkowymi emocjami, których i tak wam wtedy nie brakuje. Dlatego, aby w spokoju dotrzeć na miejsce, zalecone jest wykonanie takich telefonów. Wtedy będziecie spokojni, że dyżurująca obsługa medyczna będzie przygotowana na wasz przyjazd i że nie zostaniecie odesłani z kwitkiem. Twój partner może skupić się na bezpiecznym dojeździe, a Ty na oddychaniu, tak ważnym, także na tym etapie porodu.

Ambulatorium

Po dotarciu do szpitalnego ambulatorium może się okazać, że w podobnej sytuacji jest parę innych par, które pojawiły się na miejscu z powodu oznak, zbliżającego się porodu. Pamiętaj, że kobiety z silnymi skurczami i po odpłynięciu wód płodowych są przyjmowane do ambulatorium bez konieczności oczekiwania w kolejce. Pozostałe panie, które mają słabsze skurcze, muszą niestety poczekać na swoją kolej. Najczęściej czekając w kolejce do lekarza poczytywałaś sobie gazetki, teraz pewnością nie będziesz miała do tego głowy. Postaraj się nie stresować dodatkowo samym faktem oczekiwania. Skup się na technice oddychania i postaraj się maksymalnie rozluźnić. To ostatni taki moment. Potem czeka Cię spory wkład wysiłku fizycznego. Ale ważna jest też forma, w jakiej jest Twoja psychika. Nie wpadaj w panikę. Przecież to właśnie na ten dzień czekałaś razem ze swoim ukochanym przez całych dziewięć miesięcy. Pamiętaj jesteś w tym danym momencie w najwłaściwszym miejscu. Pomyśl, że już niedługo zobaczycie Wasze piękne, zdrowe maleństwo! To jest najważniejsze. Jeżeli w trakcie oczekiwania poczujesz się gorzej lub skurcze przybiorą na sile, nie krępuj się o tym powiedzieć przyjmującej położnej. Wtedy to Ty zostaniesz natychmiast przyjęta bez konieczności dalszego oczekiwania.

Badania

W chwili przyjęcia do ambulatorium, zostaniesz poproszona do gabinetu lekarza dyżurującego.  Ten przebada Cię i określi stopień aktualnego rozwarcia szyjki macicy, pozycji, w jakiej znajduje się dziecko i możliwego czasu trwania porodu. Jeżeli uzna za konieczne wykona badanie usg. Może się zdarzyć, że akcja porodowa nie rozpoczęła się jeszcze na dobre i lekarz odeśle Cię do domu, prosząc abyś razem z mężem przyjechała za kilka godzin. Takie sytuacje zdarzają się tylko w takich przypadkach, gdy stopień rozwarcia jest jeszcze bardzo niski, ciąża nie była zagrożona i lekarz nie stwierdza na podstawie badania i przekazanych przez Ciebie informacji, żadnego zagrożenia dla Ciebie i malucha. Aby lekarz mógł podjąć decyzję o Twoim pozostaniu na porodówce lub odesłaniu Cię do domu, musisz mieć także wykonane badanie KTG. Podczas niego będziesz leżeć wygodnie na lewym boku, a położna podłączy Cię do aparatury zapisującej skurcze macicy i tętno Twojego dziecka. Badanie jest zupełnie bezbolesne.

Czas na formalności

Jeżeli badania potwierdzą bliskie rozwiązanie, lekarz przekaże Cię pod opiekę położnej, która zajmuje się częścią formalną przyjęcia do szpitala. Nie martw się, że będziesz musiała z mężem krążyć po szpitalu w poszukiwaniu sekretariatu czy pokoju przyjęć w celu wypełnienia dokumentów. Te czynności zazwyczaj wykonuje się na terenie izby przyjęć w sąsiednim lub bliskim pomieszczeniu przechodnim. Teraz czeka Cię sporo pytań. Ale oprócz wywiadu dotyczącego Twoich danych osobowych, informacji ogólnych o przebiegu ciąży, o przebytych lub aktualnie przechodzonych infekcjach, o Twoich chorobach przewlekłych lub tych, które przechodził Twój partner - przyszły tata, chorobach obecnych w bliskiej rodzinie, przyjmowanych w czasie ciąży leków, zabiegach operacyjnych, będziesz musiała przedstawić komplet wymaganych dokumentów i wyników badań. Niekiedy, pojedyncze placówki medyczne mają trochę inne wymagania, co do jego składu, ale najczęściej jest on następujący:

Te dokumenty koniecznie musisz mieć przy sobie:


  • Dowód osobisty: pamiętaj, że dowód tożsamości powinnaś nosić przy sobie przez cały czas, gdy przebywasz poza domem. Nie tylko podczas ciąży.
  • Karta przebiegu ciąży: jest to karta, która towarzyszy Ci od pierwszej wizyty u lekarza ginekologa, wtedy, gdy stwierdza on, że jesteś w ciąży. To na niej w odpowiednich rubrykach, odnotowywane są najważniejsze wyniki, robionych przez ciebie w czasie ciąży badań. Ale także wszystkie wizyty kontrolne, Twoja masa ciała na poszczególnych etapach, ciśnienie tętnicze, ewentualne dolegliwości, informacje o wizytach u innych lekarzy specjalistów np. stomatolog, internista, dermatolog itp., uwagi dotyczące badań Twoich piersi oraz Twoje dane osobowe wraz z informacją o Twojej i Twojego partnera grupie krwi.
  • Musisz także posiadać aktualny dokument potwierdzający Twoje ubezpieczenie. Może to być legitymacja ubezpieczeniowa z aktualnym wpisem i pieczątka z Twojego zakładu pracy lub odpowiednie zaświadczenie o wpływie składek na ubezpieczenie zdrowotne z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
  • Numer NIP Twojego pracodawcy, czyli płatnika składek na Twoje ubezpieczenie zdrowotne lub swój numer NIP, jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą.
Wyniki badań w formie oryginałów:
  • Wynik badania potwierdzającego Twoją grupę krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi: to badanie jest najczęściej zlecane przez lekarza prowadzącego ciążę do wykonania na samym początku ciąży, dlatego dobrze jest je schować do szafy w bezpieczne miejsce, tak, aby się nie zawieruszyło lub nie zniszczyło do czasu rozwiązania.
  • Wynik z analizy moczu i morfologii krwi: te dwa badania muszą być aktualne najpóźniej sprzed ostatniego miesiąca.
  • HBS, WR: także wyniki z tych badań nie mogą być starsze niż sprzed 4 tygodni, przed planowanym terminem porodu.
  • Musisz także zabrać ze sobą wszystkie wykonane podczas ciąży badania USG, nie tylko opisy, ale także zdjęcia.
  • Jeśli korzystałaś z pomocy specjalisty innego niż ginekolog, podczas okresu ciąży, zabierz ze sobą także informację dotyczącą wykonanych badań lub leczenia, jakiemu byłaś poddana.

I jak to niestety bywa, wszędzie jest mnóstwo papierkowych spraw. Także tutaj nie koniec Twojej przygody z formalną częścią przed porodem. Położna po założeniu Twojej karty i dołączeniu do niej wszystkich przekazanych przez Ciebie dokumentów poprosi Cię o podpisy. Będą one dotyczyły potwierdzenia przez Ciebie wiarygodności przedstawionych dokumentów oraz zgody na ewentualność, gdyby były konieczne do wykonania nagłe interwencje operacyjne. W sytuacjach nieprzewidzianych, gdzie najważniejsze jest ratowanie życia rodzącej i dziecka nie ma czasu na załatwianie spraw formalnych. Dlatego takie dokumenty musisz podpisać wcześniej. Jeśli faza porodu nie jest tak, zaawansowana, że nie wyklucza skorzystania przez Ciebie ze znieczulenia zewnątrzoponowego, zgłoś to położnej już w trakcie wypełniania dokumentów. Może się tak zdarzyć, ze w tym szpitalu takie znieczulenie jest odpłatne, choć coraz częściej nie pobiera się już za nie opłaty, jednak wtedy Ty lub Twój partner macie czas na uregulowanie koniecznej należności. I w tym wypadku przypominamy, że nigdy nie jedźcie do szpitala, bez chociaż niewielkiej kwoty gotówki w portfelu. Na miejscu może się okazać, że nie ma bankomatu lub jest on nieczynny, a konieczne opłaty należy wnieść. Oczywiście nikt nie odmówi rodzącej właśnie kobiecie przyjęcia, ale załatwienie wszystkiego w swoim czasie pozwoli na uniknięcie dodatkowych stresów. Może też być tak, że w wybranej przez Was placówce medycznej, dostępne są na oddziale położniczym, gdzie będziesz przebywać z maleństwem, pokoje odpłatne, o wysokim standardzie, najczęściej jednoosobowe i przystosowane do pobytu nocnego taty. Jeśli z takiego udogodnienia będziecie chcieli skorzystać, także teraz musicie to zgłosić i uiścić podaną opłatę.

Koszula i klapki

Po wizycie w ambulatorium, załatwionych formalnościach, położna poprosi Cie o to, abyś się przebrała. Jedyne, co będziesz musiała założyć na siebie to koszulą nocna i klapki. Inne okrycia wierzchnie nie będą Ci już teraz potrzebne. No chyba, ze lekki szlafrok. Nie zapomnij, więc spakować go do torby, którą zabierzesz do szpitala.

Usuwanie zbędnego owłosienia

Aktualnie do rzadkości należy golenie przed porodem części intymnej kobiety. Jeśli taki zabieg jest wykonywany najczęściej słyszy się uzasadnienie w formie ułatwienia zszywania ewentualnego nacięcia, łatwiejszego dezynfekowania i w celu uniknięcia późniejszego dyskomfortu podczas gojenia się rany. Faktycznie po nacięciu jest wtedy lżej. Ale nie zawsze jest ono konieczne. Tyle, że nigdy nie da się przewidzieć, czy taka sytuacja będzie musiała zaistnieć. Oczywiście, jeśli nie wyrazisz zgody na nacięcie krocza, automatycznie golenie Cię nie dotyczy, jednak warto się zastanowić na tym, i może zgodzić się tylko w wypadku uzasadnionego wykonania tego zabiegu nacięcia? Pamiętaj, że niekiedy lepsze jest lekkie nacięcie niż obszerne naderwanie mięśni krocza. Minusami golenia krocza przez położną w szpitalu, choć wcale tak nie musi być, mogą być zacięcia, zadraśnięcia i mało komfortowa sytuacja dla rodzącej kobiety związana z tym zabiegiem. Dlatego, najlepiej na jakiś czas przed planowanym terminem porodu zadbać o usunięcie owłosienia na kroczu, samodzielnie. Zapytasz jak masz sobie poradzić skoro nie widzisz nawet swojego łona, przecież zasłania je brzuszek? Co dopiero wygolenie krocza? Możesz zastosować jedną z dwóch form. Albo będziesz sobie radzić samodzielnie przy pomocy lusterka, albo o wygolenie poprosisz swojego partnera. Wtedy, przygotowana, nie będziesz się musiała stresować na oddziale czy będą Cię golić, czy też nie, i tak dalej.

Lewatywa

Możesz, ale i w tym wypadku nie musisz się zgadzać na lewatywę. Wykonywana jest ona poprzez wprowadzenie do odbytu cewnika lub rurki, przez którą wprowadzany jest specjalny płyn, mający na celu pobudzenie wydalania z jelita grubego. Zazwyczaj taki zabieg wykonuje położna, ale niekiedy rodząca kobieta otrzymuje zestaw do samodzielnego wykonania tego zabiegu. Lewatywa ma na celu usunięcie, zalegającego w jelicie grubym kału, który podczas parcia w trakcie porodu mógłby samowolnie wydostać się na zewnątrz. Dla wielu rodzących kobiet sprawia to dyskomfort i wprowadza je w zakłopotanie, dlatego wolą poddać się lewatywie. Kolejnym argumentem za, jest brak kontaktu nowonarodzonego dziecka z ewentualnymi odchodami, co mogłoby spowodować zakażenie u maluszka. Ale także brak, koniecznego korzystania z toalety w celu wypróżnienia w pierwszych dniach po porodzie jest istotny. Wtedy to oddawanie stolca jest bardzo utrudnione i nierzadko nie obejdzie się bez czopków doodbytniczych.  Jednak jest też druga strona. Wiele kobiet wykonanie lewatywy uważa za ingerencję w swoje intymne sfery i nie zgadza się na nią. A z punktu widzenia medycznego Światowa Organizacja Zdrowia, także nie wykazała żadnych wskazań do koniecznego wykonywania lewatywy. Zdania na temat wykonywania lewatywy przed porodem, jak widać są podzielone. Wybór będzie należał do Ciebie. Zastanów się za już wcześniej, czy będziesz chciała z niej skorzystać. A jeśli wolisz nie zastanawiać się nad zawartością znajdującą się w Twoich jelitach i możliwym jej wydaleniem w trakcie parcia, a lewatywa w szpitalu może Cię krepować, wykonaj ten zabieg w domu przed wyjściem, dzięki zakupionemu w aptece zestawowi do samodzielnego wykonania. Będziesz się wtedy czuć dużo bardziej komfortowo.

Czas rodzić!

Po przejściu przez wszystkie etapy przygotowawcze, musisz skupić się i wytężyć siły. Stosuj się dokładnie do dyspozycji i rad dawanych Ci przez położną, która będzie odbierać Twój poród. Korzystaj ze wsparcia Twojego partnera. Pamiętaj, że pozytywne nastawienie jest bardzo ważne. Czeka Cię duży wysiłek, ale szybko o nim zapomnisz trzymając w ramionach swoje małe nowonarodzone dziecko!
forum ciąża, forum dla rodziców, forum dziecko

Antykoncepcja
Chcę być w ciąży
Ciąża - Porady
Kalendarz ciąży - tydzień
Kalendarz ciąży - miesiąc
Kalendarz ciąży - trymestr
Odzież ciążowa
Zdrowie w ciąży
Uroda w ciąży
Wszystko o porodzie
Mój poród
Zdrowie dziecka
Wychowanie dziecka
Dziecko - Porady
Zakupy dla dzieci
Odzież dziecięca
Wózki dla dzieci
Foteliki dla dziecka
Zabawki
Pokój dziecięcy
Akcesoria dla mamy i dziecka
Wydarzenia dla Rodziców i Dzieci
Bajki i wierszyki dla dzieci
Kolorowanki
Gry i zabawy dla dzieci
Kuchnia dla dzieci - Przepisy
Mam dziecko - zdjęcia dzieci


 
Przeczytaj także
» Kalendarz ciąży - Tydzień 21
» Nietrzymanie moczu w ciąży
» Dieta dobra dla mózgu dziecka
» Butelka MAM Anti-Colic - Łatwa zamiana mamy na MAM
» Moda Ciążowa Haltex: wiosna - lato 2009
» Pokoloruj pokój swojego dziecka
» Skóra skłonna do alergii - jak o nią dbać
» Gry i zabawy dla dzieci - 5 miesiąc
» Tata też może być mamą
» Jak uodpornić malucha ?
» Pierwsze dni z dzieckiem
» Groźne ukąszenia i użądlenia
» Badania prenatalne
» Konkurs fotograficzny „Mam dziecko!”
» Ciążowe nudności
» Potwór
» Kalendarz ciąży - Miesiąc 4
» Mam na imię Natalka
» Czy dziecko powinno widzieć, że płaczę ?
» Ogólnopolski sondaż wśród rodziców dzieci z alergią pokarmową

Tik-takowa sonda
Gdzie rodziłaś swoje dziecko?

W szpitalu
W klinice
W domu

  + wyniki

 
Wyprawka dla dziecka  Rodzice  Strach przed porodem  Zabawki   Ciąża tydzień po tygodniu Jaka dieta w ciąży Moda ciążowa Rozstępy w ciąży  Przebieg porodu


P O L E C A M Y:

Moda, Uroda, Kosmetyki, Fryzury, Plotki:
Serwis dla kobiet NaObcasach.plWszelkie porady i artykuły z tematyki Ciąża, Poród, Dziecko zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Kopiowanie, powielanie, rozpowszechnianie treści i fotografii bez zgody redakcji zabronione.

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2006-2010 Kwiatkowski Media Networks / reklama / kontakt