Ciąża, Dziecko, Poród - Tik-tak.pl
Przed ciążą Ciąża Poród Dziecko Kolorowanki Gry Online Forum
Reklama w Tik-tak.pl
Wstydliwy sekret dziecka
wychowanie dziecka | masturbacja u dzieci |

Wielu rodziców przeżywa szok gdy zauważa, że jego kilkuletnie dziecko masturbuje się. Nie wiedzą jak się mają zachować więc na wszelki wypadek krzyczą na dziecko, zawstydzają je i karzą. Następnie kontrolują dziecko i szukają pomocy u specjalistów. Żadne z tych zachowań nie jest niestety poprawne...Dziecko w naturalny sposób zaczyna interesować się sobą. Odkrywa różne części ciała i z ciekawością je dotyka. Odkryciom tym towarzyszy zarówno zafascynowanie swoją nagością, jak i zaskoczenie różnicami w budowie anatomicznej dziewczynek i chłopców (współna z kuzynką "rozbierana" zabawa). Rodzice mogą być zaniepokojeni i mieć obawy, że z dzieckiem dzieje się coś złego. Spróbujcie jednak sprawy związane z płcią i ciałem waszego dziecka potraktować zupełnie naturalnie. Przyjdzie wam to łatwiej, kiedy wy sami nagość i własne ciało będziecie traktować bez fałszywego wstydu i zakłamania.

To, jak zachowują się dzieci przyłapane na zabawach w "lekarza" czy "mamę i tatę" - zależy właśnie od reakcji rodziców. Jeżeli rodzice potraktują je jako coś złego i nagannego, będą krzyczeć, karać i gniewać się - to wzmocnią i rozbudzą zainteresowanie tymi zabawami, albo ukształtują w dzieciach negatywny stosunek do swojej płci. Jeżeli zabawy te potraktuje się naturalnie, wiedząc, że wynikają one z ciekawości i chęci poznania, to wkrótce dzieci zastąpią je bardziej atrakcyjnymi dla siebie zajęciami. Trzeba po prostu pamiętać, że takie zabawy są naturalnym etapem w rozwoju emocjonalnym i społecznym dziecka.

Sama masturbacja jest zjawiskiem dość częstym u dzieci. Już w okresie niemowlęcym dziecko zauważa, że dotykanie narządów płciowych daje przyjemne wrażenie i dlatego powtarza tę czynność. Oczywiście nie rowarzyszą temu żadne fantazje erotyczne i przeżycia, które z takimi czynnościami kojarzą się dorosłym.

W okresie przedszkolnym masturbacja u dzieci ma dwie główne (choć nie jedyne) przyczyny:

  • organiczne: są to stany zapalne, otarcia, upławy, owsica, które powodują swędzenie i pieczenie narządów płciowych,
  • emocjonalne: występują wtedy, gdy dziecko nie radzi sobie ze swoimi problemami i niepokojami, kiedy czuje się samotne i odrzucone.

Wtedy masturbacja przynosi ulgę i uspokojenie.

Rodzice, którzy zauważą, że ich dziecko masturbuje się, powinni spróbować najpierw wykluczyć przyczyny organiczne. W tym celu potrzebna będzie wizyta u mądrego pediatry lub ginekologa dziecięcego, który postawi diagnozę i jeżeli stwierdzi przyczyny organiczne, to prawidłowo pokieruje leczeniem.

Jeżeli przyczyny organiczne zostaną wykluczone, to jako rodzice zastanówcie się, czy zaspokajacie potrzeby psychiczne dziecka? Okażcie mu więcej miłości, ciepła, akceptacji i zrozumienia. Nie wyolbrzymiajcie problemu masturbacji. Jeżeli będziecie karać dziecko z takie "brzydkie zachowanie" i mówić mu, że robi coś, czego powinno się wstydzić - to jest prawdopodobne, że pogłębicie jego problemy emocjonalne, a tym samym wzmocnicie potrzebę rozładowania napięcia właśnie przez masturbację. Dziecięca masturbacja to zazwyczaj komunikat: "Rodzice! Kochajcie mnie bardziej i akceptujcie mnie takim, jakim jestem!"
   
Lidia Irla - psycholog
forum ciąża, forum dla rodziców, forum dziecko

Antykoncepcja
Chcę być w ciąży
Ciąża - Porady
Kalendarz ciąży - tydzień
Kalendarz ciąży - miesiąc
Kalendarz ciąży - trymestr
Odzież ciążowa
Zdrowie w ciąży
Uroda w ciąży
Wszystko o porodzie
Mój poród
Zdrowie dziecka
Wychowanie dziecka
Dziecko - Porady
Zakupy dla dzieci
Odzież dziecięca
Wózki dla dzieci
Foteliki dla dziecka
Zabawki
Pokój dziecięcy
Akcesoria dla mamy i dziecka
Wydarzenia dla Rodziców i Dzieci
Bajki i wierszyki dla dzieci
Kolorowanki
Gry i zabawy dla dzieci
Kuchnia dla dzieci - Przepisy
Mam dziecko - zdjęcia dzieci


 
Przeczytaj także
» Zupa jarzynowa z żółtkiem od 6 miesiąca życia
» Podróż z dzieckiem? To się może udać!
» Kalendarz ciąży - Miesiąc 3
» Zakupy przed porodem
» Odkryj na nowo zapomniane gry i zabawy!
» Nie pal - szczególnie w ciąży
» Chcesz być mamą? Przygotuj się!
» Jak kocha tata
» 'Skubane kurczaki' na Wielkanoc!
» Kalendarz ciąży - Tydzień 22
» Odżywianie malucha
» Leczenie zębów w ciąży
» Obawy młodego taty
» Dolegliwości w ciąży
» Wielkanocny kurczaczek
» Kołyska
» Domowy chleb - nic prostszego!
» Profilaktyka w alergii
» Prawidłowa dieta Twojego dziecka
» Skóra skłonna do alergii - jak o nią dbać

Tik-takowa sonda
Gdzie rodziłaś swoje dziecko?

W szpitalu
W klinice
W domu

  + wyniki

 
Wyprawka dla dziecka  Rodzice  Strach przed porodem  Zabawki   Ciąża tydzień po tygodniu Jaka dieta w ciąży Moda ciążowa Rozstępy w ciąży  Przebieg porodu


P O L E C A M Y:

Moda, Uroda, Kosmetyki, Fryzury, Plotki:
Serwis dla kobiet NaObcasach.plWszelkie porady i artykuły z tematyki Ciąża, Poród, Dziecko zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Kopiowanie, powielanie, rozpowszechnianie treści i fotografii bez zgody redakcji zabronione.

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2006-2010 Kwiatkowski Media Networks / reklama / kontakt