
Wtedy dziecko zadowolone wraca do poprzedniego stanu. Dla dziecka najważniejsza jesteś Ty, nie przyjmuje do wiadomości, że możesz skierować swoją uwagę na coś/kogoś innego niż ono samo. Nie ma znaczenia czy jest to telefon, książka, jakieś zajęcie…Jeżeli maluch widzi, że traci kontrolę nad Twoim zainteresowaniem względem niego , zaczyna przechodzić do ataku ;) Jego czyny skierowane są na odzyskanie Twojej uwagi- uczyni wszystko by ten cel osiągnąć. Nie zawsze udaje się współpraca, która zadowoli obie strony ale zawsze warto spróbować:
1. Nie zwracaj uwagi na dziecko kiedy się tego domaga- nie przewiduj rozwój wypadków kiedy dzwoni telefon, nie uspokajaj, zachowuj się spokojnie, spytaj ”ciekawe kto to może dzwonić?”
2. Pohamuj złość- absorbujący maluch wymaga zrozumienia a nie złości. Postaraj się opanować gniew gdyż to może tylko zachwiać poczucie bezpieczeństwa dziecka i nasili zachowanie, które chcesz zwalczyć.
3. Kup telefon bezprzewodowy- będziesz mogła rozmawiać i jednocześnie chodzić z dzieckiem, może to wymagać od Ciebie niezłej koordynacji ruchowej i skupienia ale zawsze jest to sposób.
4. Odmierzaj czas rozmów- kup lub zrób klepsydrę. Gdy odbierzesz telefon odwróć ją do góry dnem i obiecaj dziecku, że gdy cały piasek znajdzie się na dole- skończysz rozmowę- to da poczucie kontroli najmłodszemu. Obserwowanie piasku może być bardzo absorbujące! Pamiętaj tylko o tym, aby dotrzymywać umowy!
5. Daj dziecku słuchawkę- spróbuj oddać słuchawkę maluchowi- może wyda się być zainteresowany dźwiękami z telefonu? A może pozna rozmówcę? Uda mu się „porozmawiać”? Jeżeli nie kwapi się do takiej „rozmowy”, nie zmuszaj go do kolejnej próby. Może w ten sposób udało Ci się zyskać kilka minut?
6. Niech dziecko też telefonuje- zabawka-telefon może złagodzić wrogość wobec tego urządzenia. A może macie stary, nieużywany aparat? Nie dawaj zbyt często do zabawy takiego telefonu, wyjmuj wtedy kiedy Ty dzwonisz- spraw by był ciągle atrakcją dla dziecka;) Jeżeli dzwoni ktoś do Ciebie, najpierw odbierz słuchawkę z fikcyjnego telefonu i podaj ją dziecku mówiąc ”to do Ciebie! Dzwoni babcia/ Dipsy/ Prosiaczek” Taka konwersacja może sprawić wielką frajdę dziecku bez względu na jego wiek, no i pozwoli zaoszczędzić Tobie trochę czasu.
7. Miej w zanadrzu specjalną telefoniczną atrakcję- na przykład wręczaną tylko podczas Twoich rozmów telefonicznych, unikaj takich, które wymagają Twojej asysty ;)
8. Bądź w fizycznym kontakcie z dzieckiem- wasza wzajemna bliskość może załagodzić spór. A może zrób masaż ? Poprzytulaj, pogłaszcz…
9. Nagrywaj rozmowy- nie odbieraj każdego dzwoniącego telefonu, włącz automatyczną sekretarkę, uaktywnij usługę poczty. Malec gdy zobaczy, ze nie odbierasz każdego telefonu a bawisz się z nim- wkrótce sam zainteresuje się tym zjawiskiem. Zrozumie też i upewni się , że to ono jest dla Ciebie najważniejsze.
10. Doceń dobrą wolę dziecka- wszystkie te zabiegi maja na celu oznajmienie malcowi, że masz prawo do swobodnych rozmów przez telefon.Za każdym razem gdy udaje Ci się to wynagrodź cierpliwość dziecka, poświęć mu więcej uwagi po zakończonej rozmowie i pobawcie się razem.
fot.: P.Karpiński
|