Ciąża, Dziecko, Poród - Tik-tak.pl
Przed ciążą Ciąża Poród Dziecko Kolorowanki Gry Online Forum
Reklama w Tik-tak.pl
Wady wzroku u dziecka
Zdrowie dziecka | Wady wzroku u dzieci | Wzrok dziecka | Uleczalne schorzenia wady wzroku u dzieci | Jakie okulary dziecku | Zasłanianie jednego oka dziecka | Zez u dzieci | Zapalenie spojówek u dziecka | Trudności w nauce spowodowane słabym wzrokiem | Nadwzroczność u dziecka | Krótkowzroczność u dziecka | Astygmatyzm u dziecka | Profilaktyczne badania wzroku dziecka | Operacja zeza u dziecka |

Które wady wzroku są u malucha najczęstsze ? Jak przebiega leczenie u maluchów i dzieci starszych ? Czy wady te są uleczalne ? O wadach wzroku profilaktyce mówi  dr nauk med. Ewa Jakubiec - Blajer, specjalista chorób oczu.Nie bez powodu profilaktycznymi badaniami wzroku często poddawane są dzieci?

Kontrola wzroku powinna wchodzić w skład kompleksowego badania dziecka. Ostrość wzroku, czy np. widzenie przestrzenne można już skontrolować u 2,3-latków. Wtedy również są już do wykrycia określone wady wzroku m. in. astygmatyzm. Nie skorygowanie w porę tych nieprawidłowości może stać się przyczyną powstawania stanów chorobowych oczu m.in. zeza, trwałego niedowidzenia, przewlekłego, lub powtarzającego się zapalenia spojówek i brzegów powiek. Nie bez powodu, więc profilaktyka jest tu niezbędna. Wczesne dobranie okularów dla dziecka, u którego pojawiły się nieprawidłowości, bardzo często zapobiega powstawaniu zeza i nieodwracalnym zmianom narządów wzroku. Maluchy z upośledzonym widzeniem mają najczęściej trudności w nauce, niechętnie czytają. Z oporami wykonują pracę wymagające wysiłku wzrokowego. Zaburzenia widzenia mogą być również powodem niektórych form tzw. dysleksji.

Jakie wady wzroku najczęściej wykrywane są u małych pacjentów?

U wielu dzieci trafiających do gabinetów okulistycznych stwierdzana jest m..in. nadwzroczność, krótkowzroczność i astygmatyzm. Astygmatyzm może występować sam. Równie dobrze pojawi się w połączeniu z nadwzrocznością, czy krótkowzrocznością. Te trzy wady z reguły są wrodzone. Dziecko przychodzi z nimi na świat. Często są dziedziczone. Istnieje także tzw. krótkowzroczność szkolna. Powstaje ona najczęściej między 14-16 rokiem życia. Z reguły wykrywane są u osób obciążonych nadmiernie pracą wzrokową.

Czy są to poważne, a przede wszystkim, uleczalne schorzenia narządu wzroku?

Lekarz okulista nie leczy wad wzroku, lecz je koryguje. Dziecku przepisuje się stosowne szkła okularowe. Maluch powinien nosił je stale, W przeciwnym razie konsekwencje mogą okazać się groźne w skutkach. Może, bowiem dojść do zeza i do niedowidzenia.

A jeśli już zostało ono stwierdzone?

Największe szansę na poprawę ostrości wzroku maja 3-6- latkowie. Wówczas terapia jest prosta tania i skuteczna. Wystarczy jedynie, według odpowiedniego schematu, zasłaniać zdrowe oko Wówczas poprawa tego słabego następuje szybko.

Jak przebiega leczenie dzieci starszych?

Pacjenci miedzy 6-10 rokiem życia, oprócz uciążliwego zasłaniania,powinni uczęszczać na ćwiczenia rehabilitacyjne ( pleoptyczne) W specjalistycznych gabinetach prowadzą je ortoptystki. Kuracja ta jest długotrwała Ćwiczenia odbywają się w miesięcznych seriach Bywa, ze konieczne jest przeprowadzenie kilku serii w roku.

Co dzieje się w przypadku, gdy dziecko z niedowidzeniem nie poddaje się leczeniu?

Najistotniejsze jest to,. że u widzącego jednym okiem pacjenta z rożnych powodów, mogą pojawić się kłopoty z drugim okiem. A to już grozi całkowitą ślepotą.

Czy rodzice mogą rozpoznać, że ich dziecko ma niedowidzenie?

Najczęstszą jego przyczyną jest zez. Wtedy jest on łatwo zauważalny. Bywa jednak i tak, że występuje tzw. różnowzroczność ( bez zeza). Stan ten polega na tym ze jedno oko obciążone jest dużą wadą. Drugie zaś ma małą, lub jej nie ma. Tego rodzaju anomalia można jedynie wykryć w trakcie badań profilaktycznych. Dzieci, u których mogą wystąpić wady związane z rodzinnymi obciążeniami powinny odwiedzić gabinet okulistyczny już w 1 roku życia

Jakie mogą być konsekwencje nieleczonego zeza?

Dziecko, które zezuje traci funkcje takie jak m. in. pełne widzenie obuoczne. Przede wszystkim zaś, następuje utrata widzenia przestrzennego. Bardzo szybko, więc pojawiają się trudności w nauce. Problematyczne staje się czytanie i pisanie. Często tego rodzaju nieprawidłowości narządu wzroku można wykryć, właśnie dzięki i badaniom profilaktycznym.

Jak przebiega operacja zeza?

 Zabieg ten jest ostateczną metodą, stosowaną w przypadkach, gdy zawiodą inne, prostsze środki lecznicze. Zabiegu dokonuje się tylko na mięśniach zewnętrznych oka. Polega on na osłabieniu mięśni, które działają zbyt silnie, a wzmocnieniu tych słabszych. Przy obecnych możliwościach medycznych jest to zabieg dość prosty. W przypadku, gdy mamy do czynienia z bardziej skomplikowanym zezem tzw. zezy porażenne czy oczopląs, niezbędne jest wykonanie kilku zabiegów. W ich trakcie przeszczepiamy mięśnie zdrowych w miejsce porażonego.

Bez pomocy okulisty...

Problemy zaczynają się już w chwili wyboru szkoły. Nierzadko trzeba tez zrezygnować z zawodowych planów. Niewidzący na jedno oko osobnik nie otrzyma zawodowego prawa jazdy. O pracy na wysokości również nie może być mowy. Komputerowe sesje mogą trwać, co najwyżej cztery godziny.

(c) MWMEDIA
forum ciąża, forum dla rodziców, forum dziecko

Antykoncepcja
Chcę być w ciąży
Ciąża - Porady
Kalendarz ciąży - tydzień
Kalendarz ciąży - miesiąc
Kalendarz ciąży - trymestr
Odzież ciążowa
Zdrowie w ciąży
Uroda w ciąży
Wszystko o porodzie
Mój poród
Zdrowie dziecka
Wychowanie dziecka
Dziecko - Porady
Zakupy dla dzieci
Odzież dziecięca
Wózki dla dzieci
Foteliki dla dziecka
Zabawki
Pokój dziecięcy
Akcesoria dla mamy i dziecka
Wydarzenia dla Rodziców i Dzieci
Bajki i wierszyki dla dzieci
Kolorowanki
Gry i zabawy dla dzieci
Kuchnia dla dzieci - Przepisy
Mam dziecko - zdjęcia dzieci


 
Przeczytaj także
» Stroje kąpielowe – Zalando.pl prezentuje trendy na lato 2013
» Zadławienie lub zakrztuszenie - co zrobić ?
» Domowe narodziny
» Plac zabaw na każdą pogodę
» Zabawa w kotka i myszkę
» Dom, który myśli
» Kalendarz ciąży - Tydzień 18
» W oczekiwaniu na dziecko - poradnik
» Odkryj na nowo zapomniane gry i zabawy!
» Teatrzyk
» Nowe żelki dla dzieci - Miśki Cola
» Gry i zabawy dla dzieci - 10 miesiąc
» Pierwszy dzień w przedszkolu
» Plantex Duo - nowy preparat na kolki i wzdęcia niemowlęce
» Ryby w ciąży
» Zaskocz niejadka
» Kto pierwszy...
» Zabawa na zdrowie
» Wiosenny spacer z maluszkiem
» Drugie dziecko w rodzinie

Tik-takowa sonda
Gdzie rodziłaś swoje dziecko?

W szpitalu
W klinice
W domu

  + wyniki

 
Wyprawka dla dziecka  Rodzice  Strach przed porodem  Zabawki   Ciąża tydzień po tygodniu Jaka dieta w ciąży Moda ciążowa Rozstępy w ciąży  Przebieg porodu


P O L E C A M Y:

Moda, Uroda, Kosmetyki, Fryzury, Plotki:
Serwis dla kobiet NaObcasach.plWszelkie porady i artykuły z tematyki Ciąża, Poród, Dziecko zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Kopiowanie, powielanie, rozpowszechnianie treści i fotografii bez zgody redakcji zabronione.

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2006-2010 Kwiatkowski Media Networks / reklama / kontakt