Ciąża, Dziecko, Poród - Tik-tak.pl
Przed ciążą Ciąża Poród Dziecko Kolorowanki Gry Online Forum
Reklama w Tik-tak.pl
Astma
zdrowie dziecka | astma oskrzelowa | astma |

Astma oskrzelowa to choroba dróg oddechowych, powstaje najczęściej na tle alergicznym. Wywołuje nadreaktywność oskrzeli, która prowadzi do nawracających napadów duszności i kaszlu.
Astma polega na zwężeniu drzewa oskrzelowego spowodowanego przez skurcz mięśni. Zwiększone jest wydzielanie śluzu (gęstszego niż normalnie) tworzącego czopy w drogach oddechowych. Astma dzieli się na cztery stopnie:

Stopień I. Astma lekka epizodyczna, w której napady duszności zdarzają się sporadycznie, a leczenie jest tylko doraźne.
Stopień II. Astma przewlekła lekka z objawami występującymi częściej niż raz w tygodniu, ale nie każdego dnia.
Stopień III. Astma przewlekła umiarkowana z napadami każdego dnia, a w nocy pojawiającymi się częściej niż raz w tygodniu
Stopień IV. Astma ciężka – ma częstsze zaostrzenia, stale utrzymujące się objawy, powoduje budzenie się w nocy oraz znacznie ograniczaaktywność fizyczną i ruchową.


Duszność często jest wyzwalana przez czynniki zewnętrzne takie jak np.: zimne lub zanieczyszczone powietrze, nadmierna wilgoć, nietolerancje pokarmowe oraz różne zapachy. Bardzo często czynnikami alergizującymi wywołującymi ataki astmy sa: kofeina, czekolada, mleko i przetwory mleczne, pszenica, cytrusy, orzechy, jaja, pleśnie, grzyby, sierść, pyłki, roztocza oraz pierze.

Niestety coraz częściej ataki astmy są rozpoznawane także u dzieci. Wiąże się to przede wszystkim z postępującym zanieczyszczeniem środowiska, składników żywności (konserwanty, tzw. polepszacze smaku, pestycydy). Pamiętajmy, że nie wolno lekceważyć jej objawów! Konieczne jest natychmiastowe leczenie u specjalisty, ponieważ może ona doprowadzić nawet do uduszenia się dziecka.

Astma – jak ją rozpoznać?


Jednym z głównych, a zarazem podstawowych objawów tej choroby jest duszność. Napady duszności powodują budzenie się w nocy lub przerwanie zwykłej codziennej aktywności. Oddech w tym momencie jest mocno przyspieszony z charakterystycznym świstem lub furczeniem oraz wydłużoną fazą wydechową. Dodatkowym równorzędnym objawem jest także suchy i bardzo męczący kaszel. Podczas ataku astmy dziecko zaczyna się jakby dusić, sinieją mu usta, blednie, poci się, najczęściej przyjmuje pozycję siedzącą podpierając się przy tym rękoma. Taka pozycja znacznie ułatwia prace mięśni oddechowych.

W teorii, skutkiem ataku astmy jest to, że siła wciągania powietrza do płuc wytwarzana przez przeponę i mięśnie międzyżebrowe jest dużo większa od siły działającej przy wydechu. W skrócie, chory ma ogromny problem z usunięciem dwutlenku węgla, czyli wydechem niż z zaczerpnięciem powietrza.

Najczęściej spotykane objawy astmy to:

- świszczący oddech
- sapanie
- stany niepokoju
- pocenie się
- bladnięcie

Mogą wystąpić również zawroty głowy, zasinienie wokół ust (wtedy koniecznie należy wezwać pogotowie ratunkowe).

Niestety astmy u małych dzieci (często rozpoczynającej się pomiędzy 2 a 5 rokiem życia) nie da się potwierdzić w stu procentach. Można jednak obserwować i podjąć wspólnie ze specjalistą odpowiednie kroki. Aby potwierdzić chorobę należy wykonać badania czynnościowe płuc tzw. spirometrię. Jednak, aby to badanie dało wiarygodny wynik, musi być pełne i dobrze przeprowadzone. Dziecko powinno mieć 6, 7 lat.

Jak leczyć?

W osiemdziesięciu procentach przypadków chorych na astmę sposobem leczenia jest walka z alergią, polegająca na eliminacji alergenów pokarmowych oraz wziewnych. Alergolog może zalecić podawanie dziecku leków, m.in. antyhistaminowych, rozszerzających oskrzela lub przeciwzapalnych. Należy także ćwiczyć technikę oddychania oraz mieć zawsze ze sobą leki, które w razie ataku mogą uratować życie.

Wskazówki:

Postaraj się prowadzić notatki na temat każdego napadu duszności. Ułatwi to znalezienie przyczyny oraz znacznie prościej będzie wyeliminować lekarzowi czynnik alergizujący. Notatki muszą być dokładne, powinny zawierać czas ataku, objawy, potrawy i napoje spożyte w ciągu ostatnich 24 godzin oraz czynniki wywołujące stany i czynniki stresu.

Pamiętaj! Astma to bardzo poważna choroba. Konieczne jest leczenie u specjalisty zajmującego się chorobami płuc lub alergologa. Systematyczne branie leków, to jedyny sposób żeby móc normalnie żyć. 
forum ciąża, forum dla rodziców, forum dziecko

Antykoncepcja
Chcę być w ciąży
Ciąża - Porady
Kalendarz ciąży - tydzień
Kalendarz ciąży - miesiąc
Kalendarz ciąży - trymestr
Odzież ciążowa
Zdrowie w ciąży
Uroda w ciąży
Wszystko o porodzie
Mój poród
Zdrowie dziecka
Wychowanie dziecka
Dziecko - Porady
Zakupy dla dzieci
Odzież dziecięca
Wózki dla dzieci
Foteliki dla dziecka
Zabawki
Pokój dziecięcy
Akcesoria dla mamy i dziecka
Wydarzenia dla Rodziców i Dzieci
Bajki i wierszyki dla dzieci
Kolorowanki
Gry i zabawy dla dzieci
Kuchnia dla dzieci - Przepisy
Mam dziecko - zdjęcia dzieci


 
Przeczytaj także
» Jaki powinien być dobry nauczyciel ?
» Coccodrillo otwiera kolejny sklep w Olsztynie
» Mgiełka Siła Serca - naturalny sposób na alergię
» Astma
» Gdy dziecko jest agresywne wobec zabawek
» Nowe żelki dla dzieci - Miśki Cola
» Wiosenna kąpiel z Alexem
» Pasożyty w organizmie dziecka
» Nowa atrakcja na koncertach Magiczna Muzyka Disneya!
» Dolegliwości w ciąży
» Szczęśliwe mamy w Porcie Łódź
» Depresja u dziecka ?
» Okrągłe kółeczko
» Antykoncepcyjne środki chemiczne
» A przed porodem lewatywa i golenie krocza...
» Nasze dziecko i komputer
» Ile kosztuje utrzymanie dziecka ?
» Karmienie piersią - najczęstsze problemy
» Stroje kąpielowe – Zalando.pl prezentuje trendy na lato 2013
» Zabawa z czapką

Tik-takowa sonda
Gdzie rodziłaś swoje dziecko?

W szpitalu
W klinice
W domu

  + wyniki

 
Wyprawka dla dziecka  Rodzice  Strach przed porodem  Zabawki   Ciąża tydzień po tygodniu Jaka dieta w ciąży Moda ciążowa Rozstępy w ciąży  Przebieg porodu


P O L E C A M Y:

Moda, Uroda, Kosmetyki, Fryzury, Plotki:
Serwis dla kobiet NaObcasach.plWszelkie porady i artykuły z tematyki Ciąża, Poród, Dziecko zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Kopiowanie, powielanie, rozpowszechnianie treści i fotografii bez zgody redakcji zabronione.

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2006-2010 Kwiatkowski Media Networks / reklama / kontakt